Why study at MU? (Czech only)

Vyber si svou životní cestu. Studuj na Muni.Ptáš se, proč jít studovat na Masarykovu univerzitu? Už to, že čteš tyto řádky, znamená, že se zajímáš o svoji budoucnost a nebereš výběr školy na lehkou váhu. A právě takové lidi hledáme. Lidi, kteří chtějí myslet, svoje studium aktivně řídit a posouvat dál sebe i své okolí. Jsi to ty? Skvělé. A proč teda na MU? Protože právě takovým lidem vytváříme ideální podmínky.

 • 1. Studuj bez zbytečné administrativy

  Studium na vysoké škole může znamenat hodně papírování, čekání ve frontách a přešlapování u kanceláří učitelů. Že si to nedovedeš představit? No, my taky ne. Na Muni se s tím totiž nesetkáš. Chceme, aby ses mohl(a) maximálně soustředit na svoje studium a své zájmy. Skoro všechno nezbytné papírování se proto řeší elektronicky pomocí informačního systému. Registrace předmětů, přihlašování na termíny zkoušek, zápisy do dalších semestrů, evidence známek, domlouvání s učiteli, stahování studijních materiálů. To všechno a mnohem víc vyřešíš v našem ISu. Ostatně můžeš se přesvědčit už u přihlášky. Ta se taky podává výhradně elektronicky.

 • 2. Čekají na tebe moderní prostory

  Žádná česká univerzita neinvestovala v posledních letech tolik do rekonstrukce starých nebo do výstavby nových prostor. Vloni dostavený moderní kampus pro lékaře a biologické obory, velká rekonstrukce budov fakulty informatiky či filozofické fakulty, nové knihovny pro pedagogickou fakultu, pro právníky nebo ekonomy. To jsou jen některé z nedávno dokončených projektů. Ať už tedy zamíříš na kteroukoliv fakultu, můžeš se těšit na neochozené lavice, novotou vonící knihovny nebo moderně vybavené laboratoře. Zkrátka ideální podmínky pro studium.

 • 3. Zapoj se do výzkumu

  Existuje několik typů vysokých škol. Třeba takové, kde se učí z učebnic, které napsali na jiných univerzitách. Na Muni ale nejen že se učebnice píšou, ono se tu do nich dává také to, na co zdejší odborníci přišli. Molekulární medicína, klimatologie, biochemie, neurologie, právo, sociologie, psychologie nebo experimentální ekonomie, to jsou některé z oborů, ve kterých se od vědců z Brna učí lidé z celého světa. A ty můžeš být u toho. Třeba se staneš součástí vědeckého týmu, který jezdí na polární stanici, kterou má Muni v Antarktidě.

 • 4. Užij si nebývalou volnost

  Síla Muni je v obrovské nabídce oborů a předmětů i v tom, že je můžeš různě kombinovat nebo se snadno potkávat a spolupracovat s lidmi, kteří se věnují něčemu docela jinému než ty. I když Masarykova univerzita patří k největším v Česku, na ploše malého domáckého Brna k sobě mají všichni tak nějak blízko. Mezi fakultami se totiž dá snadno přebíhat a přejíždět. K propojování oborů navíc zve samotný systém studia i vědecké práce. Studuješ informatiku, ale chceš se naučit základy psychologie? Bude z tebe jednou advokát, ale zajímají tě dějiny Vikingů? Nic z toho není na Muni problém.

 • 5. Ponoř se do víru studentského města

  Brno se v posledních dvou dekádách stalo synonymem pro rozvoj nejen v oblasti vzdělání, výzkumu a inovací, ale také kavárenství a alternativní kultury. Špičkový výzkum láká biotechnologické a IT firmy, rodí se tu nadějné mladé firmy, které často rozjíždějí ještě vysokoškoláci. Studentská energie na tebe dýchne v desítkách kaváren, klubů a hospod, z amatérských divadel, nejrůznějších spolků a uměleckých výstav nebo z populárního Univerzitního kina Scala. K jedné z největších společenských událostí patří Hokejový souboj univerzit. Do toho všeho se můžeš zapojit, stačí jen chtít. Jo a život v Brně je navíc student-friendly i po finanční stránce.

 • 6. Budeš mít servis a zázemí druhé největší univerzity

  Mnozí je nevyužijí, ale některým zachránily život. Na Muni můžeš využít celé řady center, která ti pomůžou, když se dostaneš do administrativní pasti, když budeš mít psychické obtíže nebo si nebudeš vědět rady se směřováním své kariéry. I když studijní administrativa není náročná, pokud člověk studuje třeba více oborů na více školách, případně z nejrůznějších důvodů přerušuje nebo protahuje studium, může se v tom zamotat. S podobnými problémy umí přátelsky poradit skvělí studentští poradci. Pro ty, kteří podlehnou stresu ze školy, je tu zase poradenské centrum, kde jsou k dispozici empatičtí psychologové. A pro asistenci s hledáním pracovního uplatnění je tu kariérní centrum. Kromě toho patří Muni mezi středoevropskou špičku v nabídce služeb pro studenty se specifickými nároky.

 • 7. Vyjeď do zahraničí

  Zahraniční zkušenost je nedocenitelná, změní ti život. Na Masarykově univerzitě může vyjet každý, stačí vyplnit přihlášku a úspěšně projít výběrovým řízením. Studenti mají na výběr z několika programů, které jim umožňují vycestovat nejen do evropských států, ale i do zámoří. Univerzita má partnerské školy v zemích po celém světě. Vycestovat se dá na krátkodobé stáže i semestrální až roční pobyty s různými programy, např. ERASMUS+, CEEPUS, ISEP a mnoha dalšími. Široká nabídka škol včetně exkluzivních programů ve spojení s lukrativní výší stipendií a individuálním přístupem k plnění studijních povinností v zahraničí dělá Masarykovu univerzitu v českých podmínkách naprosto jedinečnou. Více informací najdeš na webu odkaz do nového oknaCentra zahraniční spolupráce.

 • 8. Sportuj při studiu

  Masarykova univerzita myslí taky na tvoje sportovní vyžití, protože i ty největší mozky potřebují někdy upustit páru. Pamatuješ na tělocvik na střední škole? Na ten zapomeň. Na Muni si můžeš vybírat z desítek sportů od těch tradičních, jako je plavání nebo fotbal, až po golf, horolezení či šerm. Dva semestry máš zdarma a zbytek za babku.

 • 9. Čeká na tebe praxe a dobré uplatnění

  Masarykova univerzita klade důraz na praxi. Celá řada oborů ji má povinnou. Samozřejmostí je pro budoucí pedagogy nebo lékaře, ale povinnost otestovat nabyté znalosti mají i desítky oborů na filozofické fakultě nebo na přírodovědecké fakultě a samozřejmě i také další fakulty. Na každém oboru ale praxe povinná není. Máš však možnost zapsat si během studia předměty, které jsou s praxí úzce spojeny. Pokud máš chuť pracovat a poznávat svět zároveň, je tu program Erasmus+. Ten umožňuje vyrazit nejen na studijní pobyty do zahraničí, ale taky na dvou- až dvanáctiměsíční praktické stáže ve vybraných zemích, hlavně v rámci Evropské unie, ale také třeba v Norsku nebo na Islandu.

  A jak je to s uplatněním absolventů? Masarykova univerzita pravidelně realizuje výzkum mezi absolventy. Z toho posledního odkaz do nového oknavyplývá, že v období kolem státnic už má 18 procent studentů práci nalezenou, i když ještě nepracují, a 41 procent už je v té době ekonomicky aktivních. Více než 70 procent zaměstnaných absolventů přitom tvrdí, že najít zaměstnání pro ně bylo velmi nebo relativně snadné a 85 procent pracujících absolventů zůstává i po škole v oboru, který vystudovali. S námi se tedy na pracovním trhu neztratíš, právě naopak.