Ubytování a stravování

Ubytování na kolejích MU

Správa kolejí a menz (SKM MU) spravuje celkem 10 objektů, ve kterých máte možnost se ubytovat. V rámci těchto kolejí jsou Vám k dispozici např. hřiště, tělocvična, studovny, televizní a společenské místnosti, stolní tenis, přístup k internetu. Podrobné informace k jednotlivým kolejním zařízením naleznete spolu s dalšími detaily na webu odkaz do nového oknaSKM MU.

Seznam jednotlivých zařízení včetně kapacit si prohlédněte níže.

kolej kapacita
Klácelova 313
Komárov - bří. Žůrků 479
Komárov - Sladkého 431
Komárov - Lomená 177
Kounicova 580
Mánesova 346
nám. Míru 248
Veveří 70
Vinařská 1115
Tvrdého 356
celkem 4115

Ceny nejlevnějších kolejí (nám. Míru a Klácelova) začínají na 1500 Kč za měsíc. Za nejlepší koleje (Vinařská) pak zaplatíte měsíčně přes 3500 Kč. Cena se nejčastěji odvíjí od počtu spolubydlících na jednom pokoji.

Další možnosti ubytování

Brno jako studentské město nabízí kromě kolejí i spoustu dalších možností bydlení. Nabídka bytů (tzv. privátů) je opravdu široká a za studentsky příznivé ceny od 2000 Kč za měsíc. Masarykova univerzita provozuje portál odkaz do nového oknabydleni.muni.cz, kde studenti nabízejí a poptávají volná místa na privátech. Další studentské nabídky bydlení jsou k dispozici mezi inzercí na Vývěsce v Informačním systému MU. Takto získáte spoustu možností a můžete si vybrat polohu i cenové podmínky podle svých představ. Oba zmíněné portály lze plně využívat až po zápisu na MU a obdržení přihlašovacích údajů do ISu. Nemusíte se ale bát, o prázdninách je volná ještě většina studentských bytů, do kterých studenti hledají nové spolubydlící.

Kromě těchto stránek existuje celá řada dalších volně dostupných portálů, díky kterým můžete vhodné bydlení snadno najít.

Ubytovací stipendium

Na ubytovací stipendium má nárok každý, kdo splní podmínky pro jeho přidělení, a to bez ohledu na to, zda bydlí na koleji nebo na privátě. Ubytovací stipendium se uděluje jednou za semestr a pohybuje se v relacích přes 3500 Kč.

Podmínky pro přidělení ubytovacího stipendia naleznete na tomto webu, v části Stipendia.

Stravování v rámci MU

Všichni studenti MU mají k dispozici vlastní ISIC kartu. Na kartu si stačí jednoduše dobít kredit a poté už se stravujete za zvýhodněné ceny. A to vše v síti menz, bufetů a dalších zařízení spadajících pod odkaz do nového oknaSKM MU.

Zároveň si můžete nechat vygenerovat heslo pro přístup ke správě odkaz do nového oknastravovacího účtu (objednávání jídel, historie...) prostřednictvím internetu.

SKM MU provozuje celkem 3 menzy. Ty se nacházejí na Moravském náměstí v budově Rektorátu MU, na ulici Veveří v prostorách Právnické fakulty MU a na Vinařské ulici vedle stejnojmenných kolejí a Ekonomicko-správní fakulty MU. Ve všech těchto zařízeních je plně funkční systém pro objednávání jídel přes internet pomocí odkaz do nového oknastravovacího účtu.

Jako podpora hlavních menz je dále v provozu 7 bufetů, povětšinou na jednotlivých fakultách (bufet ESF, bufet LF, bufet Morfo, bufet PřF, bufet U Knihovny, bufet Veveří, bufet Vinařská). Ráno bufety nabízejí čerstvé pečivo, v době obědů jsou zde k zakoupení i teplé pokrmy. Nově také přibývají další zařízení, která nabízejí alternativní služby, jsou jimi kavárna Na Lávce, ACADEMIC restaurant (obojí v Kampusu) a PIZZA NOSTRA (pizzerie na kolejích Kounicova). Všechny 3 subjekty mají velmi příznivé otevírací doby, ACADEMIC restaurant má dveře dokořán dokonce i o víkendech. V areálu kampusu take nově vzniklo další stravovací zařízení ACADEMIC canteen.

Menzy nabízí obědové a přesnídávkové polévky, tradiční českou kuchyni, minutková jídla, těstovinové saláty, vegetariánská jídla, teplé a studené nápoje a doplňkový sortiment (obložené bagety, moučníky, cukrovinky,…), některá občerstvovací zařízení i pizzy.

Bližší informace nejen o menzách a bufetech najdete na odkaz do nového oknawebu SKM MU.

Na několika fakultách (FF, FSS, ESF, PdF) je univerzitní systém stravování doplňován tzv. Krmítky. Krmítka jsou stylové studentské kavárny umístěné přímo na fakultách. Slouží jako místa relaxace a zábavy. Krmítka nejsou jen obyčejné kavárny, jedná se také o výstavní prostory a místa konání kulturních akcí.

Další možnosti stravování

V dnešní době se vyrojila spousta užitečných webů, které nám servírují aktuální nabídku tzv. "meníček" v restauracích. Nejpokročilejším z nich je odkaz do nového oknaZomato.