MUNI spustila svou vlastní e-výpůjčku

Katalog knihoven Masarykovy univerzity nabízí možnost půjčit si online některou ze zhruba deseti tisíc knih, které mají knihovny fyzicky ve svých fondech a ke kterým mají nyní studenti ztížený přístup. Nejedná se však o obnovení provozu jarní aplikace e-prezenčky, ale o otevření zcela nové funkce pouze pro MU, která se také řídí specifickými pravidly. Podrobnosti najdete na webu IT MUNI

23. 10. 2020

Studenti a zaměstnanci MU mohou nyní na stránce knihovního katalogu vyhledávat přes speciální filtr knihy, které je možné si online vypůjčit. Tyto knihy si pak lze zobrazit na maximálně čtyři hodiny.

Každý uživatel může mít v jeden moment takto půjčenou jen jednu knihu a může si jejími stránkami listovat přímo v okně prohlížeče. Zároveň se daná publikace může zobrazit vždy jen tolika lidem, kolik fyzických výtisků knihy má knihovna k dispozici. Jde tedy o funkční ekvivalent půjčování jednotlivých výtisků, kterými knihovny MU v současné době disponují. Před vypůjčením je možné prohlédnout si kompletní obsah knihy a vyhnout se tak půjčení a blokování díla, které neobsahuje přesně to, co zájemce právě hledá.

Spuštění této funkce je reakcí na aktuální protiepidemická opatření, která ztěžují studentům a zaměstnancům univerzity přístup ke studijní literatuře v knihovnách. Nově se k literatuře dostanou z pohodlí domova, byť stále v trochu omezené míře. Zvláštní poplatky, které budou s tímto způsobem půjčování knih spojeny, bude v pilotním provozu hradit MU z vlastních zdrojů.

Ani nová vládní opatření ale zcela neuzavřela přístup k fyzickému knihovnímu fondu univerzity. I když jsou prostory knihoven uzavřeny, mohou fungovat přes „výdejové okénko“. Zda a jak toho jednotlivé knihovny využijí, je třeba sledovat přímo na jejich stránkách.

Přehled všech článků