Studenti dostali výjimku pro vstup do ČR; většina zemí má vysokou míru nákazy

Od pondělí 9. listopadu budou pro vstup na území České republiky platit nové podmínky pro osoby, které po dobu minimálně 12 hodin v posledních dvou týdnech pobývaly na území státu, který není na seznamu zemí s nízkou mírou rizika nákazy. Výjimku z povinnosti vyplnit před vstupem do ČR elektronický příjezdový formulář, podrobit se do pěti dnů na vlastní náklady PCR testu na přítomnost nového koronaviru a do jeho výsledku setrvat v karanténě, získali nově přeshraniční pracovníci, žáci a studenti, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici s Českou republikou do nebo ze sousedního státu. Například studenti, kteří takto pravidelně dojíždějí ze Slovenska, které je nyní na evropském semaforu červené, se tak vyhnou karanténě a povinnému testování.

6. 11. 2020

Pro cizince ze zemí Evropské unie od 15. června platí nová pravidla odvíjející se od „evropského semaforu“. Ten rozděluje země EU do třech kategorií na základě rizika nákazy. Cizinci ze zemí označených zelenou barvou mohou do ČR přijet bez testu na COVID-19, cizinci ze zemí označených oranžovou a červenou barvou musejí prokázat negativní test na COVID-19 nebo jít do karantény. Seznam zemí je aktualizován v týdenních intervalech na základě epidemiologické situace ve světě. Češi a rezidenti ČR mohou bez omezení cestovat mezi zelenými a oranžovými zeměmi, při návratu ze zemí označených červenou barvou musejí předložit negativní test na COVID-19 nebo jít do karantény.

Pro cizince ze zemí mimo EU aktuálně platí, že do ČR mohou vstoupit bez testu a povinné karantény pouze z těch zemí, které jsou na seznamu zemí s nízkou mírou rizika.

Podrobná pravidla a výjimky s těchto omezení naleznete na webu ministerstva vnitra

Přehled všech článků