Publication details

 

Alkohol a nádory jícnu - ekonomické náklady

Basic information
Original title:Alkohol a nádory jícnu - ekonomické náklady
Title in English:Alcohol and oesophageal cancer – economical expenditures
Author:Iva Šmídová
Further information
Citation:ŠMÍDOVÁ, Iva. Alkohol a nádory jícnu - ekonomické náklady (Alcohol and oesophageal cancer – economical expenditures). Praktický lékař, Praha: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, 2012, vol. 92, No 4, p. 225-229. ISSN 0032-6739.Export BibTeX
@article{979792,
author = {Šmídová, Iva},
article_location = {Praha},
article_number = {4},
keywords = {alcohol; oesophageal cancer; treatment costs; economic burden},
language = {cze},
issn = {0032-6739},
journal = {Praktický lékař},
title = {Alkohol a nádory jícnu - ekonomické náklady},
volume = {92},
year = {2012}
}
Original language:Czech
Field:Hygiene
Type:Article in Periodical
Keywords:alcohol; oesophageal cancer; treatment costs; economic burden

Nádory jícnu patří ke zhoubným onemocněním, jejichž incidence není většinová. V roce 2008 byla v České republice u mužů 9,2 a u žen jen 1,7 na 100 000 obyvatel. Nicméně úmrtnost na toto onemocnění je stále velmi vysoká – přes 70 %, a to mimo jiné i pro pozdní diagnostiku onemocnění. Cílem tohoto textu je vyčíslení, alespoň přibližné, nákladů na léčbu nádorů jícnu vzniklých v souvislosti s abúzem alkoholu, který patří k velmi významným karcinogenním vlivům v této oblasti.

Oesophageal cancer is not a common cancer. In 2008, there were 9.2 cases in men and only 1.7 in women per 100 000 inhabitants in the Czech Republic. However, it has very high mortality - over 70%, partly due to often late diagnosis of the disease. The aim of this article is to calculate the cost of treatment of oesophageal cancer that directly results from alcohol abuse in the Czech Republic in 2004 to 2008.