Práce na univerzitě není jen pro akademiky

Akademie nabízí příležitosti nejen pro vědce a pedagogy, ale i pro odborníky zaměřené na právo, management projektů, nebo IT. Krásným příkladem je cesta Jany Broncové. Z mezinárodního korporátního prostředí přešla na Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity (ÚVT MU). Ten v roce 2020 nabízel zajímavou práci v IT na pozici, která slibovala kontakt s mezinárodním prostředím a k tomu přesah v podobě podpory vědy a výzkumu. „Nejsem absolventka Masarykovy univerzity a o ústavu jsem vůbec nic nevěděla. Zaujalo mě, že jde o práci na univerzitě pro vědeckou komunitu a obnáší kooperaci se zahraničními kolegy,“ vysvětluje Jana, proč ji oslovila právě tato nabídka.

Původem je z Boskovic, vysokou školu ale vystudovala v Praze a po škole začala pracovat pro velké komerční firmy. Nejdříve přímo v hlavním městě, později přijala pracovní výzvu v Číně, kde nakonec strávila čtyři roky a působila na analytické a následně manažerské pozici. „Dvanáct hodin denně bylo běžných, ale s tím jsem dopředu počítala. Byla to zkušenost, která mi hrozně moc dala a chtěla jsem si jí projít. V určitý moment ale přišel čas posunout se dál a věnovat se víc i sobě,“ vzpomíná vystudovaná softwarová inženýrka, pro kterou bylo důležité dělat i něco víc ve prospěch společnosti.

ÚVT jako takový má na univerzitě důležitou roli. Poskytuje IT služby studujícím, akademické a zaměstnanecké komunitě, ale i mezinárodním vědeckým skupinám. Expertní pracovníky tak využívá pro zlepšování služeb MU, ale i pro posouvání hranic v celém oboru. Ať už člověk dělá výzkum v medicíně, přírodních vědách nebo třeba v sociologii, bez informačních technologií a mezinárodní spolupráce se dnes neobejde. Jana pracuje konkrétně v týmu, který se zabývá správou uživatelských účtů a jejich přístupů v akademickém prostředí. To zahrnuje od univerzitních až po mezinárodní vědecké týmové spolupráce.

„Skvělý je zdejší osobní a lidský přístup. Máte pocit, že nejste jen kolonka v excelové tabulce. Když to srovnám, náš tým je obecně mladší, protože spolupracujeme hodně se studenty. Atmosféra takového týmu je velmi příjemná a produktivní, lidé chtějí dělat nové věci, nebojí se změn.“

Díky své předchozí zkušenosti dnes dokáže velmi dobře porovnávat, co jí obě prostředí dala. Na univerzitě ji překvapila šířka a variabilita pracovní náplně nebo třeba to, že „firemní“ benefity se od komerčního prostředí zase tolik neliší. „Skvělý je zdejší osobní a lidský přístup. Máte pocit, že nejste jen kolonka v excelové tabulce. Když to srovnám, náš tým je obecně mladší, protože spolupracujeme hodně se studenty. Atmosféra takového týmu je velmi příjemná a produktivní, lidé chtějí dělat nové věci, nebojí se změn,“ vypočítává Jana a doplňuje: „Nemáme nastavené věci do detailu, jak to leckdo zná z jiných velkých organizací. Od lidí se očekává samostatnost a zodpovědnost, ale dává se velký prostor dalšímu rozvoji a diskuzi.“

Bez popisku

Odměnou za to všechno je, že člověk má možnost podílet se na věcech, které se neměří jen ziskem, ale jsou dlouhodobým přínosem společnosti. „Lákáme tu lidi na zajímavou práci. Být přímo u toho, jak se dělá věda a výzkum, se vám jen tak někde nepovede. Moc oceňuju, že máme prostor nad některými tématy víc bádat a zkoušet různé cesty. Ne jen tu, která vydělá nejvíc peněz, ale tu, která opravdu nejlépe slouží v dané situaci,“ říká Jana, která se změnou pracovní pozice změnila i svoje bydliště a jako svůj domov teď nazývá Brno.

Na Brně oceňuje jeho kompaktnost i infrastrukturu, vyžití ve městě i přírodu v jeho blízkém okolí. „Každému, kdo o takové životní změně uvažuje, bych to doporučila. Pobavte se s někým, kdo už si takovou změnou prošel nebo kdo pracoval v různých prostředích, a zeptejte se sami sebe, co od života vlastně chcete,“ vyjmenovává Jana Broncová to, co pomohlo udělat velkou životní změnu právě i jí samotné.

Volná místa pro pracující v administrativě, specialisty a specialistky

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info