Informace o projektu

Pedagogická fakulta
Spolupracující organizace
Univerzita Karlova v Praze

Digitálním modelem krajiny rozumíme minimálně čtyřrozměrné (4D), počítačem generované schéma vybraného segmentu krajinné sféry zachycující ve zjednodušené, avšak integrované podobě jeho základní strukturní a dynamické rysy. Manipulace s tímto modelem za účelem reprodukce, resp. kvalifikovaného odhadu minulého, současného nebo budoucího stavu segmentu se děje na základě pokynů uživatele integrované databázi prostřednictvím poznatkové základny. První tři rozměry modelu popisují strukturní aspekt segmentu krajiny, zatímco čtvrtý rozměr je časový. Oproti podobným, avšak doposud jen mechanicky koncipovaným neintegrovaným modelům poskytuje digitální model krajiny záruku logické provázanosti komponentních dat (geol. stavba, půdy, biota, vláhové poměry, terén atd.) záruku logické i prostorové návaznosti dat, což je nezbytné pro modelování zejména dynamických jevů v krajině (např. povodně, sesuvy, znečišťování povrchových a podzemních vod aj.), neboť integrace dat výrazně zvyšuje spolehlivost výsledků.

Publikace

Počet publikací: 28