Informace o publikaci

Slova v soukromých dopisech: lexikografická sonda

Logo poskytovatele

HLADKÁ Zdeňka MARTINCOVÁ Olga

Rok publikování 2012
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Popis Soukromé dopisy patří k jazykově nejzajímavějším komunikátům. Publikace přináší slovníkové zpracování příznakového lexika korespondence mladých lidí z přelomu 20. a 21. století. Opírá se o výběr dopisů z korpusově uloženého souboru ručně psané korespondence (KSK-dopisy), který je součástí Českého národního korpusu. Lexikografické zpracování korespondenčních textů nemá v české lingvistice svého předchůdce, práce je proto zamýšlena především jako teoretická a metodologická sonda, která by se mohla stát východiskem pro další lexikografickou reflexi tohoto lingvisticky přitažlivého materiálu. Při řešení problematiky příznakovosti práce navazuje na domácí lingvistickou tradici, na práce zabývající se současnou jazykově útvarovou a funkčně komunikační situací češtiny a v neposlední řadě na výkladové slovníky současné češtiny. V závislosti na materiálu však dosavadní slovníková hodnocení v řadě případů reviduje a posouvá k reflexi současného úzu. V úvodní části slovníku jsou nejprve prezentována teoretická východiska a formulovány zásady pro lexikografické zpracování příznakového lexika soukromé korespondence. Kromě příznakovosti lexikálních jednotek je řešena problematika zachování maximální míry autentičnosti dokladového materiálu, problematika výkladu významu ve vztahu ke kontextovému užití popisovaných lexémů ad. Po výkladech o koncepci slovníkového popisu a uspořádání slovníku následuje vlastní slovníková část obsahující 800 hesel. V samostatné příloze jsou výběrově zpracovány frazeologické jednotky. Práce dále obsahuje soupis osobních dopisů tvořících materiálovou základnu slovníkového popisu. Každý dopis je opatřen základními sociolingvisticky relevantními údaji o pisateli a krátkou informací o tematické náplni textu.