Informace o publikaci

Vnitřní odsun 1947-1953 : závěrečná fáze "očisty pohraničí" v politických a společenských souvislostech poválečného Československa

DVOŘÁK Tomáš

Rok publikování 2012
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Přiložené soubory
Popis Publikace se zabývá především přesunem a rozptýlením neodsunutých německých obyvatel do vnitrozemí Čech a Moravy, přesídlením německých obyvatel do oblasti těžby uranu na Jáchymovsku a přesídlením obyvatel chorvatského ostrůvku na jižní Moravě. Dále jsou zmíněny také případy skupin obyvatel, které se obětí "vnitřního odsunu" nestaly, ačkoliv tato možnost byla úřady zvažována. Vnitrostátní deportace Maďarů ze Slovenska a vysídlování obyvatel z hraničního pásma podél železné opony byly již dobře popsány, tato práce se proto v těchto případech omezuje jen na srovnávací hledání společných a specifických rysů a vzájemných souvislostí. V letech 1946-1953 postihly "vnitřní odsuny" asi 100 000 osob. Příprava a realizace těchto opatření vypovídá mnohé o politice, myšlení a náladách tehdejší české společnosti. Na konkrétních plánech, včetně těch nakonec nerealizovaných, se v různé míře podílela řada motivů, jejichž analýza ukazuje především na pragmatický charakter komunistické politiky. Práce ukazuje, že právě komunistická taktika směřující k získání a udržení mocenské kontroly byla hlavním hybatelem sledovaných vnitřních přesunů, a to i navzdory některým proklamovaným strategickým cílům československé politiky. Některá opatření se dokonce dostávala do příkrého vzájemného rozporu, jak ukazuje např. právě přesun Němců na Jáchymovsko uskutečněný "ve vyšším státním zájmu" z důvodu zajištění pracovních sil pro uranový průmysl. Toto opatření zcela popíralo zásady a cíle paralelně realizovaného přesunu a rozptylu Němců od hranic s Německem do vnitrozemí. Pozornost komunistů se přitom od počátku, byť postupně přesouvala od perzekuce tzv. národně a státně nespolehlivých obyvatel. Národnostní kritéria však i nadále sehrávala důležitou roli v sociální realitě. Pozornost je v knize krátce věnována i zasazení problematiky poválečných "vnitřních odsunů" a národnostní asimilace do dobového středoevropského kontextu, zejména s ohledem na situaci v Polsku.