Informace o publikaci

Zlepšování a environmentální inovace v podniku

KULHAVÝ Viktor

Rok publikování 2012
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Ekonomicko-správní fakulta

Citace
Popis Publikace se zabývá problematikou vzniku inovací a zejména inovačních návrhů snižujících dopady výroby na životní prostředí. Z environmentálně-psychologického pohledu je v prostředí vybraného podniku zkoumáno tzv. zlepšovatelské hnutí a zejména to, jak vedoucí a další podpůrní pracovníci v daných podmínkách napomáhají vzniku environmentálních inovací. Teoretickým podkladem pro zkoumání postojů pracovníků byla dekomponovaná teorie plánovaného chování (DTPB) obohacená o složku environmentální pobídek. Cílem studie bylo prozkoumat, jak se na vzniku inovací podílí dotčené skupiny pracovníků a ověřit, zda je obohacený model DTPB aplikovatelný v konkrétních podmínkách podnikového zlepšovatelského hnutí. Výzkum proběhl v období červenec-srpen 2012 a zúčastnilo se ho celkem 534 respondentů, z toho 515 pracovníků v dělnických profesích a 19 pracovníků, jejichž úkolem je stimulovat inovační aktivity (tzv. moderátorů). Data byla vytvářena prostřednictvím metod kvalitativního a kvantitativního výzkumu – polostrukturovaných rozhovorů, focus group a dotazníkového šetření. Rozhovorová data byla zpracována metodou tématické analýzy, obo-hacený model DTPB byl ověřován prostřednictvím logistické regresní analýzy a bivariační analýzy. Předložené výsledky identifikují témata, která v prostředí konkrétního podniku ovlivňují inovační aktivity a popisují význam jednotlivých prediktorů modelu. Výzkumné závěry mohou sloužit jako sonda do systému podpory podnikových inovací a také poskytují obrázek o vnímání environmentálních aspektů inovací pracovníky podniku. Použitý dotazníkový nástroj zachycuje postoje pracovníků vůči inovačním aktivitám a eko-inovacím a může být po úpravách použit i v jiných organizačních kontextech.