Informace o publikaci

Lidská práva. Ideje, trendy, výzvy a nástrahy

SMEKAL Hubert

Rok publikování 2013
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Popis Publikace seznamuje čtenáře s vývojem relevance tématu lidských práv v myšlení a politice. Věnuje se definicím klíčových pojmů a poukazuje na jejich nejednotnost. Představuje nejvýznamnější koncepce lidských práv a mapuje teoretické rozpravy a kontroverze, jako například problematiku univerzalizmu a relativizmu, generace práv, zdůvodnění práv a otázka kolektivních práv. Těžiště knihy spočívá v nastínění stále vzrůstající relevance lidských práv v politice či obecněji ve fungování společnosti. Pro vystižení tohoto vývojového fenoménu se používá metafora rozpínání. Nedílnou součástí publikace je také prezentace problematiky lidských práv z pohledu teorií mezinárodních vztahů. Kniha se věnuje specifikům mezinárodních smluv o lidských právech a mezinárodním režimům zřízeným k jejich ochraně.