Informace o publikaci

PAULOVÁ Hana BOCHOŘÁKOVÁ Hana SLANINA Jiří TRNA Jan TÁBORSKÁ Eva

Rok publikování 2000
Druh Článek ve sborníku
Konference Sborník abstraktů Konference Pokroky v organické, bioorganické a farmaceutické chemii - Chemické listy
Fakulta / Pracoviště MU

Lékařská fakulta

Citace
Obor Biochemie
Klíčová slova Scutellaria baicalensis;DPPH;antiradical;HPLC
Popis Scutellaria baicalensis patří do čeledi Labiateae a řadí se k nejznámějším léčivým rostlinám ve Východní Asii. Extrakty z jejího kořene se používají proti zánětům, alergiím, hypercholesterolemii a ke snížení krevního tlaku. Z kořene Scutellaria baicalensis bylo vyizolováno 5 flavonoidů : baicalein (I), wogonin (II), oroxylin (III), wogonin glukuronid (IV) a baicalin (V). Antiradikálový účinek flavonoidů byl hodnocen na základě reakce se stabilním 1,1-difenyl-2-pikrylhydrazylovým (DPPH) radikálem1 a schopnost flavonoidů vychytávat hydroxylový radikál byla stanovena pomocí detekce hydroxylačních produktů kyseliny salicylové metodou HPLC2. Výrazný antiradikálový účinek vůči DPPH vykázal pouze baicalin a baicalein. Hydroxylové radikály byly vychytávány baicalinem a wogonin glukuronidem, které ve srovnání s kyselinou askorbovou byly 3x účinnější.