Informace o publikaci

Kinetické stanovení antiradikálové aktivity s použitím 2,2-difenyl-1-pikrylhydrazylu

Logo poskytovatele

SLANINA Jiří PAULOVÁ Hana BOCHOŘÁKOVÁ Hana TÁBORSKÁ Eva

Rok publikování 2002
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Chemické listy
Fakulta / Pracoviště MU

Lékařská fakulta

Citace
Obor Biochemie
Klíčová slova antioxidant; DPPH; kinetics; phenolic acids
Popis Volné radikály kyslíku a dusíku se podílejí na vzniku a rozvoji mnoha patologických procesů včetně aterosklerosy a rakoviny. Pro udržení rovnováhy mezi jejich tvorbou a zánikem mají významné místo nízkomolekulární antioxidanty, jak endogenního původu (např. kys. močová), tak z potravy (např. kys. askorbová nebo rostlinné polyfenoly). Pro posouzení schopnosti antioxidantů nebo jejich směsí zhášet volné radikály se často používají jednoduché fotometrické testy. Mezi nejčastěji používané patří zhášení stabilního, fialového radikálu 2,2-difenyl-1-pikrylhydrazylu (DPPH), který se při reakci s antioxidantem přeměňuje na žlutý derivát hydrazobenzenu. Antiradikálový účinek se zpravidla vyjadřuje v hodnotách EC50, tedy jako koncentrace antioxidantu, která za zvolenou dobu zháší 50 % molekul DPPH1. Vhodnější je však kinetické měření antiradikálového účinku, kdy je koncentrace antioxidantu >> [DPPH]. Zjistili jsme, že závislost ln [DPPH] na čase byla přísně lineární pro všechny testované antioxidanty (r > 0,999) prakticky až do úplného vyčerpání DPPH. Reakce se řídí kinetikou 1. řádu a rychlostní konstanta k1 nebo poločas reakce se dá použít k hodnocení antioxidační aktivity. Výhodou je rovněž, že hodnota k1 nezávisí na počáteční [DPPH]. Stanovili jsme k1 pro 16 antioxidantů, převážně fenolických kyselin, dále flavonoidů a vitamínů. Antiradikálová aktivita klesala v řadě: pyrogalol > askorbová kys. > trolox > kvercetin > fenolické kys. se substitucí 3,4-dihydroxy- > 4-hydroxy-3-methoxy- >> 3-hydroxy-4-methoxy- > 4-hydroxy- > 3-hydroxy-. K silné aktivitě fenolických kyselin byl nezbytný kromě 4-hydroxy skupiny také kyslíkový substituent v poloze 3 aromatického jádra. Antiradikálová aktivita se zvyšovala 3-7krát s přítomností uhlovodíkového řetězce ve struktuře fenolických kyselin a 2-5krát s přítomností dvojné vazby v konjugaci s aromatickým jádrem.