Informace o publikaci

Metody stanovení antioxidační aktivity přírodních látek in vitro

PAULOVÁ Hana BOCHOŘÁKOVÁ Hana TÁBORSKÁ Eva

Rok publikování 2004
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Chemické listy
Fakulta / Pracoviště MU

Lékařská fakulta

Citace
Obor Biochemie
Klíčová slova antioxidative activity; free radicals; antioxidants; plant extracts
Popis V posledních letech je intensivně studována role volných radikálů v pathogenezi řady dysfunkcí, jako např. karcinogeneze, kardiovaskulární onemocnění a stárnutí. Pozornost v této souvislosti je věnována příspěvku přírodních antioxidantů k ochraně proti těmto procesům. Během posledních desetiletí byla vyvinuta řada analytických metod ke stanovení antioxidační aktivity přírodních sloučenin a jejich směsí in vitro. Toto review shrnuje nejčastěji užívaná stanovení antioxidační aktivity pro tyto účely. Metody jsou rozděleny do dvou skupin. První skupina zahrnuje metody založené na generaci různých radikálových částic a jejich eliminaci antioxidačními sloučeninami. Testy v této skupině zahrnují hodnocení celkové antioxidační aktivity (př. TEAC, DPPH, ORAC) a metody hodnotící schopnost látek působit proti lipoperoxidaci. Druhá skupina obsahuje metody založené na hodnocení redoxních vlastností látek (př. FRAP, cyklická voltametrie, HPLC s coulochemickou detekcí).