Informace o publikaci

Lékařská fakulta

Citace
Obor Analytická chemie, separace
Klíčová slova lignans; in vitro culture; HPLC
Popis Dibenzocyklo[a,c]oktadienové lignany jsou produkovány pouze rostlinami čeledi Schisandraceae, která je považována za vývojově nejstarší čeleď dvouděložných rostlin. Tyto lignany vykazují široké spektrum biologických účinků. Největší pozornost je věnována zejména jejich antioxidační a hepatoprotektivní aktivitě1. Některé z nich inhibují replikaci viru HIV v netoxických koncentracích2. Nejznámnějším rostlinným druhem této čeledě je Schisandra chinensis, jejichž plody se často používají v tradiční čínské medicíně. Dibenzocyklo[a,c]oktadienové lignany nejsou komerčně dostupné. Využití rostlin k izolaci lignanů je limitováno. Rovněž obsah lignanů v plodech je nízký (~1 %) a tvořen velkým počtem jednotlivých lignanů, jejichž obsah značně kolísá. Využití tkáňových kultur S. chinensis, může překonat tyto problémy. Stanovili jsme množství 5 hlavních lignanů ve vzorcích v tkáňové kultury S. chinensis pomocí HPLC. Obsah lignanů ve vzorcích tkáňové kultury S. chinensis se nám podařilo zvýšit oproti výchozím hodnotám více jak stokrát (0,001 - 0,42 % suché hmotnosti). Množství 5 hlavních lignanů ve vzorku tkáňové kultury, ve kterém jsme zjistli nejvyšší koncentraci lignanů (0,42 %), bylo vyšší než v listech (0,2 %), ale nižší než v semenech (1,6 %). Zatímco hlavním lignanem semen je schizandrin (0,64 %), ve vzorcích tkáňových kultur byl vždy obsah gomisinu A (max. 0,20 %) a deoxyschizandrinu (max. 0,11 %) vyšší než schizandrinu (max. 0,08 %). Nejvyšší zjištěný obsah gomisinu A v tkáňové kultuře S. chinensis (0,20 %) se tak vyrovnal jeho koncentraci v semenech (0,19 %). Další zvýšení produkce lignanů v tkáňové kultuře bude náplní následujících experimentů.