Informace o publikaci

Fakulta / Pracoviště MU

Lékařská fakulta

Citace
Popis Publikace Základy paleopatologie je založena na paleopatologickém zkoumání skeletů z archeologických nalezišť a z údajů vybraných z paleopatologické literatury. Publikace začíná popisem historie paleopatologie, následují kapitoly s popisem vrozených anomálií kostí a degenerativních onemocnění kloubů. V kapitole 6 je diskutována problematika perimortálních a postmortálních fraktur nalezených v archeologických vzorcích. Treponematózy, lepra a tuberkulóza jsou zahrnuty do kapitoly 7 a 8. V deváté kapitole je diskutována problematika tumorů. Další kapitoly popisují anémie, metabolické a endokrinní choroby, varia a choroby zubů. Zkušenosti autorů usnadní těm, kteří mají důkladné znalosti osteologie a kosterní morfologie, stanovit základní paleopatologickou analýzu skeletu. Publikace rovnž upozoruje na úskalí identifikace, klasifikace a etiologie kostních chorob.