Informace o publikaci

Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity. H. Řada hudebněvědná. 42–43. Janáček and the Literaturoper

MACEK Petr CHEW Geoffrey

Rok publikování 2009
Druh Editorství tématického sborníku
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Popis Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity (Musicologica brunensia) řady H, číslo 42–43 je tentokrát monotematicky věnován problematice tzv. literární opery, která je v českém prostředí reprezentovaná především v tvorbě Leoše Janáčka. Jeho opera „Její pastorkyňa“ (Jenůfa) psaná na prozaické libreto Gabriely Preissové bývá u nás právě považována za začátek tohoto žánru. Čeští i zahraniční autoři se v tomto sborníku jednak zaměřují na obecnější problematiku literární opery jako žánru spolu s pokusem o systematickou definici (Oswald Panagl), aby se dále věnovali z různých aspektů literární opeře u Leoše Janáčka včetně jeho vlivu na tvorbu dalších skladatelů u nás i v zahraničí.