Informace o publikaci

Smrt a spása mezi Tridentinem a sekularizací (Brněnští měšťané a proměny laické zbožnosti v 17. a 18. století).

MALÝ Tomáš

Rok publikování 2009
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Popis Kniha je pokusem o zachycení vývojových aspektů potridentské zbožnosti, která je nahlížena prostřednictvím vztahu člověka k otázce smrti a spásy duše. Práce kombinuje obecnou rovinu problému, reprezentovanou rozborem diskursu o smrti a spáse, s detailní sondou, mapující situaci v Brně od konce 16. do konce 18. století. Základní otázky lze shrnout následovně: Jakým způsobem se ve městě (tj. v jednání měšťanů) odrážel rekatolizační tlak druhé poloviny 16. a počátku 17. století? Jakým způsobem a jak rychle přijali (původně do značné míry nekatoličtí) měšťané katolické formy zbožného jednání? Za jakých okolností, kdy a proč se zde (ne)prosadily sekularizační tendence konce 18. století? V každém z uvedených bodů stály v centru pozornosti reakce měšťanů na nabídku kulturních statků či nových strategií zbožnosti a spásy ze strany státu a církve.