Informace o publikaci

Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Popis Nový svazek dlouhodobé ediční řady přináší další dokumenty k poznání života a díla evangelického faráře ve východomoravské Rusavě D. Slobody (1809 až 1888), který patřil k významným osobnostem česko-slovenských vztahů 19. století. Je v něm otištěno na 170 dopisů, celkem od 16 respondentů, a to osobností mimořádných, národního významu, jako byli Ľudovít Štúr nebo Ján Kollár, i postav regionálních, jako byl učitel Lorenc v Kroměříži nebo neúspěšný literát Rozehnal z Hulína. Listy, psané v letech 1836 až 1884, dokládají jejich osobní vědecké, literární, jazykové, folklórní i národnostní zájmy na různých společenských úrovních a ve svém celku jejich podíl na konstituování moderního českého a slovenského národa.