Informace o publikaci

Transatlantické vztahy v době krize : Hegemonie USA a emancipace Evropy po 11. září 2001

HODER Lukáš

Rok publikování 2009
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Popis Kniha „Transatlantické vztahy v době krize: Hegemonie USA a emancipace Evropy po 11. září 2001“ se zabývá otázkou tzv. transatlantické roztržky, která zasáhla vztahy mezi USA a evropskými mocnostmi v době vlády první administrativy prezidenta Bushe. Práce charakterizuje transatlantickou roztržku z vícero úhlů. První část textu zkoumá vztah supervelmoci USA a dalších mocností pomocí neorealistické teorie rovnováhy moci Kennetha Waltze a pomocí teorie soft balancing. Druhá část hledí na vztahy mezi velmocemi pomocí diskuse multilateralismus v. unilateralismus a teorie hegemonické stability. Třetí část textu se zabývá evropskou kritikou tvorby americké zahraniční politiky z hlediska vlivu zájmových skupin.