Informace o publikaci

Universaux argotiques des jeunes : analyse linguistique dans les lycées professionnels français et tcheques

Název česky Univerzália ve slangu mládeže : jazyková analýza na učilištích ve Francii a v České republice

PODHORNÁ-POLICKÁ Alena

Rok publikování 2009
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Popis Hlavním tématem knihy je srovnání společných a odlišných obecných rysů slangového projevu mladých v rozdílném sociálním a etnickém prostředí. Materiálovým východiskem se staly projevy mladých lidí, převážně chlapců ze dvou francouzských učilišť (v multietnické Paříži a v provinčním městě Yzeure ve střední Francii) a z českého učiliště v Brně. Cílem této publikace je v první řadě poukázání na společné psychické a sociální faktory, které podmiňují vznik a šíření slangových výrazů mezi mládeží jak v rámci pracovní skupiny a třídy, tak i celého učiliště, případně města. Psychicky podmíněná potřeba expresivního vyjadřování a současně sociálně podmíněná snaha o impresi jsou dva hlavní faktory geneze mládežnického slangu. Srovnání dvou francouzských korpusů výrazových prostředků pro skupiny typických umožňuje i obecnější zamyšlení nad diatopickými a diastratickými variantami sociolektu sledovaných skupin.