Informace o publikaci

Ekonomické a správní nástroje ochrany krajinného rázu

GUTH Jiří JOHANISOVÁ Naděžda FILIPOVÁ Martina

Rok publikování 2010
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Popis Studie si klade za cíl navrhnout ekonomicko-správní nástroje k ochraně rázovitosti české krajiny. Podrobně je zpracována oblast zemědělství a ochrany přírody a krajiny, okrajově oblasti územního plánování, urbanismu a architektury. Zvláštní pozornost je věnována nepřímým dopadům různých ekonomických nástrojů a jevů. Text obsahuje tabelární přehled všech významných finančních nástrojů použitelných pro ochranu krajinného rázu a potom podrobnější rozbor, kde se u vybraných nástrojů popisuje a hodnotí požadavky na příjemce, předmět podpory, regionální vymezení, ovlivňované složky krajinného rázu a skutečné vlivy na krajinný ráz. Praktické využívání finančních nástrojů je předvedeno na příkladových studiích několika farem resp. spolků. Přehled a hodnocení relevantních koncepcí a strategií zahrnuje územní škálu od mikroregionů až po globální úroveň. Součástí jsou příklady regionálních strategií z vybraného kraje. Návrhy v syntetické části týkají převážně žádoucích změn existujících nástrojů.