Informace o publikaci

Fakulta / Pracoviště MU

Ekonomicko-správní fakulta

Citace
Popis Autor charakterizuje přírodu, kulturu, ekonomiku, práci, poznání a popularizace vědy. V první kapitole píše, že tradiční filosofie měla sice pozitivní vliv na lidský intelektuální vývoj, ale že se politickým, ekonomickým a technologickým otázkám nevěnovala. Ve druhé kapitole se píše, že kultura je mladým cizorodým systémem biosféry, že je umělým jsoucnem uvnitř staršího a širšího jsoucna přirozeného.Ve třetí kapitole se připomíná, že dnešní neujasněné pojetí kultury je také jednou z příčin lidské sociální rezignace a skepse. Ve čtvrté kapitole se uvádí, že ekonomika je nejen prostředkem uspokojování lidských potřeb, ale také faktorem přestavby přirozeného prostředí Země. V páté kapitole se pojednává o úbytku tradiční lidské práce. V šesté kapitole je poznání ukázáno jako získávání relevantní informace z vnějšího prostředí. V sedmé kapitole se připomíná, že věda už není jen požehnáním pro chudé a hladovějící lidstvo, ale že nese i svůj díl odpovědnosti za dnešní krizi.