Informace o publikaci

Political parties and nationalism in Visegrad countries

ČERNOCH Filip HUSÁK Jan SCHÜTZ Ondrej VÍT Michal

Rok publikování 2011
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Popis Publikace „Political parties and nationalism in Visegrad countries“ se věnuje fenoménu nacionalimu politických stran v regionu střední Evropy. Snaží se odhalit společné znaky a odlišnosti vnímání národního populismu a nacionalismu v zemích Visegrádu - České republice, Polsku, Slovenské republice a Maďarsku. Projekt zkoumá období mezi lety 2005 - 2010, shromažďuje volební programy relevantních politických stran ze všech čtyř zemí ve sledovaném období. Na základě jejich analýzy byla provedena jejich kategorizace, která má za cíl definování společných znaků nacionalizujících tendencí jak v rámci jednotlivých zemí, tak v regionu obecně. Dalším cílem práce bylo reflektovat vývoj identitárních tendencí v době, kdy všechny země jsou více jak 5 let členy EU. Identifikovali jsme proměnu vztahu k EU u jednotlivých stran v době, kdy dochází ke konfrontaci národních identit a evropskou rovinou a zároveň zahraniční směřování zmíněných zemí prochází novým „hledáním“ prvků národní identity.