Informace o publikaci

Pohádkové příběhy v české literatuře pro děti a mládež (1990-2010). Fairy tales in the Czech literature for children and youth (1990-2010).

Logo poskytovatele

ŠUBRTOVÁ Milena

Rok publikování 2011
Druh Kapitola v knize
Fakulta / Pracoviště MU

Pedagogická fakulta

Citace
Popis Pohádka získává potenciál oslovit i dospělé čtenáře (nikoli pouze v roli zprostředkovatelů), jako by se vracela ke svým kořenům, kdy její vyprávění bylo sdíleno transgeneračně. Vývoj současné autorské pohádky však potvrzuje – přes pestrost využívaných výrazových prostředků - stabilitu jejích funkcí. Zatímco z vnějšího pohledu se pohádkové příběhy proměňují v postmoderní kontaminaci s jinými žánry a jejich postupy, původní zábavná, ale především magická a existenciální funkce pohádky sílí. Moderní pohádkové příběhy vedou dětské i dospělé čtenáře cestou poetizace od prostého vnímání až k empatickému poznání. Kapitola je výsledkem dlouhodobého literárněhistorického výzkumu.