Informace o publikaci

DRESLER Petr

Rok publikování 2011
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Studia Universitatits Cibiniensis, Series Historica, Supplementum
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Klíčová slova Great Moravia; Early medieval period; Pohansko near Břeclav; Fortofication
Popis Opevnění patří k nejznámějším a nejdiskutovanějším objektům velkomoravské fáze osídlení Pohanska u Břeclavi. Jeho význam spočívá v limitujících prostorových a časových vlastnostech. Vymezuje osídlený areál a definuje počátek a konec největšího života na lokalitě. Hradba sloužila k ochraně, obraně a vymezení se vůči okolnímu světu. Opevnění centrálního areálu s Velmožským dvorce, kostelem a řemeslnickým areálem bylo navenek zvýrazněno a odděleno. Poznání opevnění Pohanska probíhá od samého počátku výzkumů a je neustále ve vývoji.