27. 3. 2024

Pracovní skupiny iniciativy EOSC znají své nové zástupce

Iniciativa EOSC CZ (European Open Science Cloud v České republice) má za sebou první volby vedoucích pracovních skupin. Dvanáct demokraticky zvolených lídrů získalo mandát k vedení pracovních skupin iniciativy směrem k inovacím a pokroku v oblasti správy výzkumných dat. Zvolení vedoucí pracovních skupin budou hrát klíčovou roli při definování strategie iniciativy a řešení konkrétních výzev spojených s Národní datovou infrastrukturou.

Členové pracovních skupin vybírali vedoucí dvanácti pracovních skupin iniciativy EOSC CZ. Všichni předložili voličům své profesní medailonky, kde prezentovali své dosavadní pracovní zkušenosti, což umožnilo voličům se s kandidáty před volbou lépe seznámit. Vedoucí nejen vede skupinu, navrhuje také témata a směřuje danou komunitu. Má proto unikátní možnost ovlivnit směřování správy výzkumných dat v ČR.

Proces voleb se uskutečnil online skrze elektronické hlasování. Každý volič měl možnost v termínu 18.–21. března odevzdat svůj hlas. Oprávněnými voliči byli všichni členové pracovní skupiny, kteří se řádně registrovali do konkrétní pracovní skupiny do 17. 3. 2024. Volební proces proběhl v souladu se Statutem a jednacím řádem iniciativy EOSC v České republice. Pro získání mandátu bylo nutné získat alespoň 25 % hlasů z celkového počtu všech odevzdaných.“

Podle Michaely Ručkové, jedné z hlavních organizátorek voleb, byly volby mimořádnou příležitostí k posunu inciativy a české vědy: “Prostřednictvím demokratického volebního procesu je zajištěno, že pracovní skupiny iniciativy EOSC CZ budou i nadále řízeny vysoce kvalifikovanými odborníky, kteří disponují nezbytnými znalostmi a podporou komunity. Tito lídři nejsou pouze klíčovými postavami na národní úrovni, nýbrž mohou aktivně formovat evropské standardy a postupy v oblasti správy výzkumných dat.” ”

Noví vedoucí se chopí svých funkcí od 26. března 2024. Další volby se budou konat za dva roky, tedy na jaře roku 2026.

Architektura národní datové infrastruktury

David Antoš

CESNET / e-INFRA CZ

Metadata

Petra Černohlávková

Národní technická knihovna

Základní služby

Michal Růžička

ÚVT Masarykova Univerzita / e-INFRA CZ

Vzdělávání a lidské zdroje

Radka Římanová

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

Bio/zdraví/potraviny

Jiří Vondrášek

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR / ELIXIR – CZ

Materiálové vědy a technologie

Marek Cebecauer

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Data management pro umělou inteligenci a strojové učení

Jan Martinovič

IT4Innovations národní superpočítačové centrum VŠB – TUO

Sociální vědy

Jindřich Krejčí

Sociologický ústav AV ČR

Fyzikální vědy

Jiří Chudoba

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN)

Humanitní vědy a umění

Jan Hajič

Univerzita Karlova / LINDAT / CLARIAH-CZ

Enviromentální vědy

Jana Klánová

Masarykova univerzita / RECETOX

Citlivá data

Zdenka Dudová

BBMRI.cz / Masarykův onkologický ústav

O EOSC CZ:

European Open Science Cloud (EOSC) je evropská iniciativa, která se zaměřuje na rozvoj infrastruktury podporující otevřenou vědu v oblasti správy výzkumných dat. V rámci této širší evropské snahy vznikl na národní úrovni projekt IPs EOSC-CZ. Ten zodpovídá za implementaci této iniciativy v České republice. Hlavním cílem iniciativy EOSC CZ je vytvořit národní verzi této evropské iniciativy a podporovat osvědčené postupy ve správě výzkumných dat napříč různými vědeckými komunitami. Hlavním záměrem iniciativy EOSC CZ je vytvoření Národní datové infrastruktury (NDI), což je budoucí platforma pro sdílení, správu a přístup k datům pro výzkumné účely. NDI má podporovat nejen vědecké aktivity, ale i multidisciplinární výzkum, zahrnující širokou škálu vědních oborů a disciplín. Zapojení do podpory iniciativy EOSC v České republice je otevřené každému prostřednictvím dvanácti pracovních skupin EOSC CZ.