6. 1. 2017

Vědci z MU zmapovali původce syfilis. Pomůže to vývoji vakcíny

Rozsáhlé zkoumání genomu původce onemocnění syfilis, bakterie Treponema pallidum, pomohlo mezinárodní skupině vědců odhalit skupinu kmenů této bakterie, které jsou odolné vůči některým antibiotikům. Výzkum, na němž se podíleli čtyři odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU), je také nezbytným krokem pro vývoj účinné vakcíny proti této pohlavně přenosné nemoci.

„Doposud je podrobně známo jen několik kmenů původce syfilis. V tomto výzkumu jsme zjistili, že naprostá většina z nich si je z genetického hlediska velmi podobná. Právě tato velká skupina je však zároveň odolná vůči antibiotiku azitromycin, který se může u některých lidí využívat k léčbě této nemoci místo tradičního penicilinu,“ uvedl David Šmajs z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU.

Tyto odolné kmeny původce syfilis se většinou vyskytují ve velkých městech. Menší část kmenů, zhruba pět procent z nich, je pak geneticky odlišná, vyznačuje se větší genetickou variabilitou a k antibiotikům citlivá je. Tato skupina se pak vyskytuje především ve vzdálenějších oblastech od Evropy, například v Argentině, na severu Kanady či na Madagaskaru.

Šmajs doplnil, že poznání genetické variability bakterie způsobující onemocnění syfilis může pomoci při vývoji vakcíny. „Doposud se to nikomu nepodařilo, protože původce této nemoci je mimořádně schopný v tom, jak se ukrývat před imunitním systémem člověka. Poznání genetické variability původců ale umožní najít místa, která by mohla být pro jejich rozpoznání imunitním systémem klíčová.“

Ve studii, kterou nedávno zveřejnil časopis Nature Microbiology, odborníci pracovali s desítkami vzorků. Šlo přitom poprvé o vyšetření celého genomu původce syfilis přímo ze vzorků odebraných pacientům. Bakterii Treponema pallidum totiž nelze kultivovat v laboratoři, a proto bylo dříve nutné je pro další výzkum namnožit v laboratorních zvířatech. Výzkum tak mimo jiné potvrdil, že díky novým metodám už není tento postup potřeba.

Studii naleznete zde: http://www.nature.com/articles/nmicrobiol2016245.

Stáhnout fotky .jpg 12 569 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info