Jak mám postupovat při výběru oboru?

Projděte si nabídku a zaměřte se na všechny obory, které by vám mohly být blízké. Poté postupně vyřazujte ty, které neodpovídají vašim prioritám.

Informací, které by vám při výběru správného oboru mohly pomoci, je velké množství. Pomůžeme vám soustředit se na ty opravdu podstatné.

U popisu vybraného oboru se zajímejte především o:

• Zaměření oboru a jeho cíle
  • Znalosti, dovednosti a kompetence úspěšných absolventů
  • Průběh studia a požadavky na studenty
    • Seznam nejčastěji zapisovaných předmětů vám dá dobrý přehled o průběhu studia. Uvidíte, jestli je studium organizováno převážně formou přednášek, nebo kombinací přednášek a cvičení. Také sylaby předmětů a studijní katalogy mohou naznačit, kolik času vám studium zabere.
    • Seznam povinné literatury u předmětů napoví, jaké zdroje budete studovat při domácí přípravě.
  • Možnost navazujícího Mgr. studia
  • Pracovní uplatnění absolventů
    • Zjistíte, v jakých profesích či organizacích se mohou absolventi uplatnit.
    • Zvažte, jestli vás bude povolání bavit a naplňovat.
    • Podívejte se i na mzdové ohodnocení.
    • Dívejte se po informaci, jaké je uplatnění absolventů tohoto oboru v regionu, ve kterém chcete po studiu žít.

Užitečné jsou také informace o požadavcích při přijímacím řízení nebo počty přijímaných studentů. A myslete i na umístění vysoké školy a její dostupnost vzhledem k vašemu bydlišti.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho