Jak si udržet studijní návyky a vyhnout se prokrastinaci?

Studium v domácích podmínkách může být zprvu oříšek. Trochu si přispat nebo se zaseknout u oblíbeného seriálu je najednou ještě dostupnější než předtím. Udržet si režim tedy skutečně bude chtít o něco větší úsilí, ale všechno jde!

Rozvrhněte si čas
Stejně tak, jako máte rozvrh předmětů, rozvrhněte si i vy svůj týden. Držte se toho, co vám vyhovuje, ať už je to elektronický kalendář, excelová tabulka, nebo klasický papírový diář. Nezapomeňte na plánování kratších i delších přestávek a dodržujte je. Když se vám povede držet plánu, nebojte se nějak odměnit.

Šaty dělají člověka
Může se to zdát jako drobnost, ale pracovní morálka se skutečně lépe udržuje v jiném oblečení než v pyžamu. Ponechat si denní rutiny, na které jste zvyklí, když odcházíte do školy, vás lépe nastartuje, ať už je to základní ranní hygiena, nebo kompletní make-up.

Vycházejte ze svého vlastního rytmu
Pokud nemáte zrovna naplánovanou přednášku a čeká vás samostatné studium, držte se toho, co vám funguje. Pracuje se vám lépe ráno, nebo k večeru? Jste schopni pracovat téměř hned jakmile vstanete, nebo si užíváte dlouhé snídaně? Přizpůsobte tomu ranní vstávání. Jste typ, který se raději věnuje jednomu úkolu delší dobu, než ho dotáhne do konce, nebo je vám příjemnější pracovat na etapy? To vše zohledněte ve svém plánování. Co může vyhovovat spolužákům, nemusí být to pravé pro vás.

Návody
Inspiraci a návody, jak na učení samotné, hledejte tady:

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho