Zahrada Centra léčivých rostlin LF v době výstavy i po celý rok

Rozhovor s vedoucí centra Annou Novotnou

Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (CLR) je téměř hektarová zahrada v atraktivním prostředí Kraví hory. Pro značnou část veřejnosti je to však dosud neznámé prostředí. „Za rok a půl, co zde pracuji, jsem se setkala s řadou lidí, kteří třeba žijí v sousedství a o tomto místě neměli potuchy. Když sem ale jednou najdou cestu, rádi se vracejí. Zahrada je totiž krásná na pohled a navíc je v ní spousta vůní,“ říká vedoucí tohoto centra Anna Novotná, která více o zahradě prozradila v následujícím rozhovoru.

Vznik botanické zahrady se datuje do začátku padesátých let minulého století, je to však teprve pár let, co je Centrum léčivých rostlin otevřeno veřejnosti po většinu celého roku. Donedávna byla totiž přístupná jen v období každoroční výstavy. Výstavu ovšem můžete navštívit i letos, kdy se koná její 58. ročník. Zahrada bude otevřena od 11. do 28. června 2020 v době od 9 do 18 hodin, včetně víkendů.

Jaké rostliny si můžou návštěvníci v zahradě prohlédnout?

Mohou zde vidět k tisícovce druhů a odrůd léčivých, kořeninových, aromatických a jinak člověku užitečných rostlin, byť některé jsou jedovaté. Řada z nich, jako třeba hlaváčky, jaterníky, lilie či ocúny, je k vidění jen krátkou část roku, ale třeba ožanka kočičí, tymiány nebo sortiment šalvěje lékařské jsou celoročně zelené. Sortiment se pěstuje na záhonech o velkém množství jedinců. Dojem je pak úplně jiný, než když je na stanovišti jen pár kusů daného druhu. Navíc je to nutnost – dodáváme materiál pro studenty Farmakologického ústavu a Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty, pro vědecké účely a v minulosti třeba také do menzy.

Pěstujete nějakou rostlinu, která je i pro laiky zvlášť zajímavá?

Opravdu atraktivní je rozsáhlá sbírka mákovitých rostlin. Když kvete, vážně přechází zrak. Velkou část sortimentu mohou lidé vidět během červnové, letos už 58. výstavy léčivých rostlin a samozřejmě ještě i později v létě. Třeba dymnivky by ovšem návštěvníci v zahradě našli zjara. Zájem je také o pokřín lékařský čili mandragoru. Ten kvete také brzy na jaře. Během hlavní návštěvní sezony je vidět přízemní růžice listů a zelené, postupně žloutnoucí plody, které někomu připomínají žárovky.

Kdy je tedy nejlepší zavítat do Centra léčivých rostlin?

Už mí předchůdci zvolili nejlepší čas návštěvy jako termín pro tradiční výstavu – tedy červen či první část července. Zahrada je ovšem pěkná a zajímavá celý rok. Proto přibyla sezonní otevírací doba mezi květnem a zářím, kdy je ve středy otevřeno až do 18 hodin, a také několik akcí včetně víkendových.

Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Údolní 74, Brno

telefon:  733 149 050
e‑mail:
www: medplant.med.muni.cz

OTEVÍRACÍ DOBA

květen–září: Po, Út, Čt, Pá 9–15 hodin, St 9–18 hodin
pracovní doba celoročně: Po–Pá 6.30–15 hodin
Pokud je branka odemčená, mohou se návštěvníci přijít podívat i mimo hlavní sezonu.

58. výstava léčivých rostlin

11.–28. června 2020