Univerzita změní svou tvář

Masarykova univerzita mění po třiceti letech logo a celý svůj vizuální styl. Ve výběrovém řízení na dodavatele loga vyhrálo pražské Studio Najbrt, které uspělo s návrhem odkazujícím k funkcionalistické tradici. Nový vizuál stojí na zcela novém písmu a logu MUNI provedeném právě v tomto písmu.

10. 12. 2017

Bez popisku

Modré logo tvořené písmeny M a U obkroužené latinským nápisem Universitas Masarykiana Brunensis má univerzita od jara roku 1990. „Současné logo vznikalo ve spěchu a je poplatné době, kdy se mnohé vysoké školy prezentovaly značkami ve tvaru pečeti, i když to v řadě případů nemělo žádnou historickou souvislost. Ke 100. výročí potřebujeme takové logo, které bude prezentovat moderního ducha a charakter naší univerzity, jako je důraz na funkčnost a efektivitu, ale i sebevědomí a odvaha hledat nová řešení,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Vítězné Studio Najbrt vzešlo z dvoukolového výběrového řízení. Univerzita nejdřív oslovila přední studia v oboru a nadějné mladé tvůrce, kteří dodali návrhy, z nichž porota vybrala dva pro další rozpracování. Účastníci soutěže dostali za úkol vytvořit základní logotyp, grafické zpracování názvu Masarykova univerzita, navrhnout barevnost, písmo a celý systém fungování jednotlivých prvků. Desetičlenná porota složená z odborníků na design, zaměstnanců a studentů univerzity nakonec vybrala právě Studio Najbrt, u jehož návrhu hodnotitelé ocenili hlavně celkovou myšlenku a propracovaný systém aplikací.

Koncept nového vizuálního stylu stojí na písmu a logotypu MUNI. „Vychází z myšlenky funkcionalismu, meziválečné doby a ideálů, které si s nimi spojujeme. Myslíme si totiž, že se překrývají i s hodnotami Masarykovy univerzity. Proto je vizuální styl účelný a jednoduchý,“ vysvětlil Aleš Najbrt. Totéž platí také pro originální monospace písmo, v němž každý písmový znak zabírá stejný prostor, což odkazuje na rovnost příležitostí a demokratičnost, jež jsou také doménou akademického prostředí.

Studio Najbrt

Studio Najbrt je přední české grafické studio, které pracuje více než dvacet let na vizuální identitě karlovarského filmového festivalu, jeho lidé vytvářeli současná loga Prahy nebo Ostravy a teď i to nové pro Masarykovu univerzitu.

najbrt.cz

Nový jednotný vizuální styl bude univerzita postupně zavádět v roce 2018 tak, aby s ním oslavila 100. výročí založení.

Rozhovor s tvůrci: Práce s logem MUNI vyžaduje respekt. Od autorů i uživatelů.

Přehled všech článků