Osobnosti Masarykovy univerzity

Jan Calábek

1903–1992

biolog

Popularizátor vědy časosběrným dokumentem.

Studoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Setkal se zde s pedagogem Vladimírem Úlehlou, který se stal jeho vyučujícím a mentorem. Úlehla se v rámci vědeckého výzkumu fyziologie rostlin věnoval jejich průběžnému snímání fotoaparátem a kamerou. Zřídil na fakultě filmovou laboratoř, kde vznikaly první časosběrné filmy zachycující pohyby rostlin. Jan Calábek se stal v tomto směru Úlehlovým nejlepším žákem.

Své pracoviště a filmový ateliér si v padesátých letech přenesl na Vysokou školu zemědělskou (dnes Mendelova univerzita). Calábkovy filmy se často orientují na výuku studentů a pojednávají o výsostně odborných tématech jako: bobtnání agar‑agaru, aspekty růstu klíčních kořenů, vliv giberelinu na autonomní a ovíjivé pohyby rostlin. Přesto jsou jeho audiovizuální výsledky sdělné a mají nevšední estetickou kvalitu.

Své odborné působení Calábek v pozdějších letech zaměřil na vysloveně popularizační činnost pro televizi. Jeho jméno bylo v roce 2003 zapsáno na seznam významných kulturních výročí UNESCO.

Bez popisku

Autor ilustrace: Julian Charous, student pedagogické fakulty

Seznamte se také s dalšími osobnostmi


Zanechte nám kontakt

 

Sledujte nás

   

Najděte nás na mapě

 


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info