Granty TGM 2020 a 2021 – výsledky

V loňském ročníku grantů TGM byl podpořen projekt „Naplňování práva nezletilých pacientů na přítomnost zákonných zástupců“

1. 4. 2021 Jolana Navrátilová

Bez popisku

Současná covidová doba přináší komplikace, které je však možné uchopit jako výzvu promýšlet dosavadní postupy. Společenský odstup (nebo jak správně přeložit „social distancing“?) a již rok probíhající distanční forma výuka studentů představuje výzvu, jak dobře oslovit studenty – potenciální žadatele o Granty TGM. Standardně se Granty vyhlašují v dubnu, ale ve víře v rychlé zvládnutí situace jsme se na jaře 2020 rozhodli výzvu posunout na listopad.

V této podzimní výzvě se k nám dostal však jen jeden projekt (jen pro srovnání v předchozím ročníku se nám jich přihlásilo osmnáct). Tento projekt – po důkladné online rozpravě se zástupci výboru, správní rady, a členů SAPMU z nichž vzešlo několik zásadních návrhu k přepracování a také k přejmenování – následně, už pod názvem „Naplňování práva nezletilých pacientů na přítomnost zákonných zástupců“, od SAPMU obdržel podporu ve výši 13 500 Kč.

Projekt vnímá – i ve světle současných epidemiologických opatření –problém s dodržováním práva na nepřetržitou přítomnost zákonných zástupců (případně dalších osob podle zákona o zdravotních službách) u nezletilých  pacientů. A proto se zaměřuje na zaplnění bílého místa v odborné rovině pomocí, a to formou:  1) analýzy kvalitativních dat a na jejím základě vytvořených výstupů pro odbornou i laickou veřejnost, 2) rozšiřování povědomí o tématu u odborné veřejnost pomocí článků vzešlých z výzkumu a panelové  diskuze a 3) zlepšením informovanosti rodičů a dětí o jejich právech a povinnostech v souvislosti s hospitalizací v  nemocnici.

Projekt – ještě pod původním názvem – je odprezentován také na tomto videu

Autorkám grantem podpořeného projektu držíme palce.

SAPMU také informuje, že Granty TGM pro rok 2021 budou vyhlášeny v září, s uzávěrkou žádostí ke dni: 1. 11. 2021. Projekty bude možno realizovat v termínu 1.12.2021 až 31.11.2022

Přehled všech článků