Ekonomika a řízení nestátních neziskových organizací

Tento obor poskytuje specializované znalosti a dovednosti nezbytné pro práci v organizacích, jejichž hlavním cílem není dosahování zisku.

Vychází z předpokladu, že stejně jako je nutné, aby dobře fungoval veřejný sektor, je nezbytné, aby efektivně a racionálně působily i nestátní neziskové organizace. Pomáhají zkvalitňovat občanskou společnost a významně pomáhají při seberealizaci každého občana ve prospěch veřejných i vzájemně prospěšných činností.

Ekonomicko-správní fakulta proto od roku 2001 nabízí specificky zaměřené studium na ekonomiku a řízení nestátních neziskových organizací. Studium je určeno pro všechny zájemce, kteří v těchto organizacích již působí nebo se o jejich činnost zajímají, případně kteří s činností těchto organizací přicházejí do styku.

• porozumět vztahu veřejné politiky vůči neziskovému sektoru (regulace, získávání zdrojů, politické sítě);
  • uchopit účinnost a efektivnost CSO (‘civil society organizations’) v konkrétních oborech;
  • uchopit a navrhnout model dobrovolnictví;
  • vysvětlit variantní principy financování CSO;
  • Koexistence jednotlivých typů poskytovatelů veřejných služeb;
  • řídit a motivovat dobrovolníky.

Absolventi tohoto oboru nacházejí uplatnění v managementu neziskových organizací, kde pracují jako ředitelé, fundraiseři, odborníci na public relations a komunikaci, projektoví manažeři nebo ekonomové. Někteří své znalosti neziskového sektoru uplatňují v institucích veřejné správy nebo ve finančním světě, když rozhodují o podpoře neziskových organizací nebo o spolupráci s nimi na zajišťování veřejně prospěšných projektů.

Zajišťuje Ekonomicko-správní fakulta
Forma kombinovaná

absolventů mělo práci už v době státnic

průměrný nástupní plat

Jiří Hudeček

„Oproti vrstevníkům jsem začal s vysokoškolským studiem až v 23 letech. Po maturitě jsem totiž strávil několik let v Rakousku a Anglii a občas zažil situace, kdy titul z univerzity chyběl. Na akademickou půdu jsem si přišel pro všeobecný ekonomický rozhled, nadhled nad vlastními podnikatelskými aktivitami, větší respekt některých obchodních partnerů a zajímavé kontakty, ze kterých dodnes čerpám.“

Jiří Hudeček
výkonný ředitel Jihomoravského inovačního centra