Katalánský jazyk a literatura

Popis oboru

Bakalářské studium oboru katalánský jazyk a literatura otevírá cestu k získání základních vědomostí, znalostí a kompetencí v oblasti katalánské lingvistiky, dějin, literatury a kultury Katalánska a katalánsky mluvících zemí. Posluchač si během studia zároveň osvojí terminologii a základní metodologické přístupy lingvistiky a literární vědy. Výstupní jazyková úroveň dle Evropského referenčního rámce je C1.

Úspěšný absolvent je schopen

  • písemného i ústního projevu v katalánštině na úrovni C1 dle Evropského referenčního rámce;
  • využít literární, společenské, politické, kulturní a historické vědomosti o Katalánsku a katalánsky mluvících zemích.

„Když jsem se chystala změnit obor, všimla jsem si díky mailovému upozornění nového oboru Katalánský jazyk a literatura. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla na tento jedinečný obor jít. O Katalánsko jsem se předtím zajímala hlavně kvůli fotbalu. Dříve jsem studovala francouzštinu a znalost tohoto jazyka, který je také románský, mi ve studiu katalánštiny pomohla. Za ty tři roky jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací přímo z první ruky a také bylo zajímavé sledovat aktuální politické dění na tomto území. Rozšířila jsem si obzory a myslím si, že mě katalánská kultura a způsob přemýšlení velmi pozitivně ovlivnily.“

Linda Havránková Linda Havránková
studentka oboru Katalánský jazyk a literatura

Uplatnění absolventů

Absolvent oboru je schopen důstojného písemného i ústního projevu v katalánštině a je vybaven společenskými, politickými, kulturními a historickými vědomostmi o Katalánsku a katalánsky mluvících zemích. Absolvent má také znalosti a vědomosti jiného románského jazyka a jiné románské oblasti dle vlastního výběru. Kromě práce v oboru překladatelství, redaktorské činnosti, publicistice, turistice, obchodu či v podnicích na úrovni nižšího a středního managementu se uplatní v profesích, jež vyžadují schopnost samostatného a kritického myšlení a dobrou vyjadřovací schopnost v mateřském a katalánském jazyce.

Zajišťuje Filozofická fakulta
Typ studia bakalářský
Forma prezenční
Doba studia 3 roky
Vyučovací jazyk čeština

Absolventi fakulty v číslech

82 %

absolventů by znovu studovalo na MU

61 %

absolventů našlo práci snadno

20 800 Kč

je průměrný nástupní plat

Kateřina Tučková

„I sny, jako stát se úspěšným spisovatelem, se plní. Obory jsem si vybrala srdcem, protože už na gymnáziu šlo o mé nejoblíbenější předměty. Během studia jsem získala většinu odborných znalostí, které mi pomohly v roce 2013 získat literární ocenění Magnesia Litera za knihu Žítkovské bohyně.
Studium umění mě přimělo myslet na detail, na to, že na všem záleží, že krása spočívá v drobnostech. Studium literatury mě přimělo přemýšlet do šíře – historické i individuální. Myslím, že jsem svět vlastně poznávala skrze knihy. A mám radost, že ho dnes můžu uchopovat skrze ty vlastní.“

Kateřina Tučková
spisovatelka a kurátorka

Kombinace oborů

Oborové kombinace s oborem Katalánský jazyk a literatura


Kombinace s obory z Filozofické fakulty

Obory z Filozofické fakulty je možné libovolně kombinovat do dvouoborového studia. Přihláška se podává pro každý obor samostatně a teprve po úspěšném absolvování přijímacího řízení, u zápisu ke studiu, se uvádí, které obory si přejete spojit.
 
Výjimky, které nelze kombinovat, jsou tyto obory
: Balkanistika, Český jazyk se specializací počítačová lingvistika, Informační studia a knihovnictví, Polština se zaměřením na oblast firemní praxe, služeb a cestovního ruchu, Ruština se zaměřením na oblast firemní praxe, služeb a cestovního ruchu, Sociální pedagogika a poradenství a Psychologie.

Přijímací zkouška

Všeobecný test z oblasti katalánských reálií: literatura, dějiny, zeměpis. Doporučená literatura: SOBREQUÉS, J. History of Catalonia. 2. vyd. Barcelona: EDITORIAL BASE, 2012. 166 s. ISBN 978-84-85031-86-3. KEOWN, Dominic. A companion to Catalan culture. 1st pub. Woodbridge: Tamesis, 2011, viii, 268 s., [4] s. barev. obr. příl. ISBN 978-1-85566-227-8. UTRERA DOMINGUEZ, David. Cultura y civilización catalanas. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014. 172 s. ISBN 978-80-210-6934-3. Catalunya 2011l. Web blog. http://catalunya2011.blogspot.cz. Termín přijímací zkoušky: 4. září 2018, 10:00, posluchárna G25 FF MU, Gorkého 7, Brno.

Kritéria hodnocení

Celkový počet bodů: 100. Hranice úspěšnosti v oborovém testu: 30 bodů.

Průvodce přijímacím řízením

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.

Podejte přihlášku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info