Ruský jazyk se zaměřením na vzdělávání

Bakalářské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat jednooborově nebo v kombinaci s jiným programem.

Termíny přihlášek

Co se naučíte

Chcete se naučit rusky zábavnou a interaktivní formou? Chcete vyučovat ruštinu a nevíte, jak na to?

„Chcete se učit rusky? Přijďte k nám! Ukážeme Vám, jak na to!“

U nás získáte potřebné znalosti a především si vše v praxi vyzkoušíte. S námi budete mluvit, psát, poslouchat a komunikovat v ruštině. Vůbec neumíte rusky? Nevadí, nezoufejte si – přijímáme studenty i s nulovou znalostí ruského jazyka.

Během studia se můžete zapojit do aktuálních projektů, které se na naší katedře řeší.

Všichni studenti mají možnost vyjet na zahraniční studijní pobyt do různých evropských měst.

Na katedře pravidelně probíhají kulturní, vzdělávací a společenské akce jak pro studenty, tak i pro učitele ruského jazyka ze základních a středních škol.

Sledujeme aktuální a moderní vyučovací trendy, máme svůj Instagram a Facebook, aktivně používáme ve výuce moderní informační technologie a vytváříme interaktivní učebnice a aplikace.

Zaujal vás náš program? Neváhejte a přidejte se k nám!

„S ruštinou jsem chtěla pokračovat i po gymnáziu, navíc jsem věděla, že chci být učitelkou, a tak volba byla jasná. Navzdory podobnosti ruštiny a češtiny je studium poměrně náročné, zvlášť v kombinaci s jiným oborem, ale dá se zvládnout. Vyplatí se zapisovat si volitelné předměty a nenechávat věci na poslední chvíli.“

Lucie Moravčíková Lucie Moravčíková
studentka programu

Praxe

Ve 2. a 3. ročníku studia vás čekají asistentské praxe, které vám zprostředkují přímý kontakt se žáky a školami.

Během studia se můžete zapojit do aktuálních projektů, které se na Katedře ruského jazyka a literatury řeší a vyjet na studijní pobyt do zahraničí.

Chcete vědět víc?

Webové stránky katedry: http://katedry.ped.muni.cz/rustina.

Katedra na Facebooku: https://www.facebook.com/rustinapdfmu/.

Katedra na Instagramu: https://www.instagram.com/rustina_pdfmu/.

Po absolvování programu můžete pracovat jako asistent pedagoga, jazykový lektor v centrech volného času, táborech s výukou jazyků, zájmových kroužcích nebo ve školních družinách. Najdete uplatnění i jako lektor firemních kurzů či jazykových škol.

„Už od základní školy jsem věděla, že chci jít studovat ruštinu. Jsem ráda, že jsem si vybrala naši fakultu, i když je zde ve zkouškovém trochu náročnější zvládat školu a zároveň se stíhat věnovat všem lidem a zájmům, které máte rádi. Během semestru se ale obojí dá skloubit, protože rozvrh je zde volnější. Myslím si, že po absolvování Bc. studia jsem na tom jazykově dobře a zvládla bych se bez větších problémů domluvit. Další věc, která je na katedře dobrá, je to, že můžeme během studia vycestovat do zahraničí na půl roku, nebo třeba jen na týden.“

Michaela Boháčová Michaela Boháčová
absolventka programu

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva. Výjimkou jsou programy směřující k profesi učitele, kde jsou oba předměty studia rovnocenné a závěrečnou práci je možné psát v rámci libovolné aprobace.

Kombinace s programy z Pedagogické fakulty

Předměty – příklad průchodu studiem

Jak může vypadat vaše studium:

Jednooborové studium

Sdružené studium

Ruský jazyk se zaměřením na vzdělávání – kombinace s programy z Pedagogické fakulty

Navazující studium

Zajišťuje Pedagogická fakulta
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ano
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Ruský jazyk se zaměřením na vzdělávání? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

Mgr. Anastasija Sokolova, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: