Německý jazyk a literatura

Cílem studia oboru Německý jazyk a literatura je osvojení a rozvinutí potřebných znalostí na úrovni praktických jazykových kompetencí v němčině a seznámení se základy odborné filologické reflexe lingvistických a literárněvědných problémů v širším kulturně-společenském a historickém kontextu.

Posluchači se seznámí se základními jazykovědnými a literárněvědnými a literárněhistorickými germanistickými disciplínami a rovněž získají přehled o dějinách, kultuře a reáliích německy mluvících zemí.

• využít jazykové dovednosti v němčině a znalosti kultury a reálií v povolání odpovídajícího zaměření;
  • pracovat s texty v němčině a češtině na receptivní i produktivní úrovni;
  • pracovat v povoláních vyžadujících schopnost samostatného kritického myšlení a kultivovaného jazykového projevu v němčině i mateřském jazyce;
  • překládat z němčiny a do němčiny v konkrétních oborech pracovního uplatnění.

„Kromě vstřícného přístupu pedagogů oceňuji na filozofické fakultě zejména příležitost zapojit se do spolkové činnosti. Spolupracuji s Nadačním fondem studentů FF MU a mám tak možnost účastnit se přípravy akcí, jako jsou veletrhy vysokých škol, dny otevřených dveří nebo ples.“

Petr Sucháček Petr Sucháček
student pedagogiky

Absolvent oboru může nalézt uplatnění na pozicích vyžadujících kultivovaný jazykový projev v němčině a mateřském jazyce – v administrativě, médiích apod., případně i v překládání, tlumočení a jazykové výuce na základní a mírně pokročilé úrovni.

Zajišťuje Filozofická fakulta

absolventů našlo práci snadno

Jan Trna

„Díky stipendijním pobytům v Regensburgu a Würzburgu se mi dostalo příležitosti konzultovat s experty, kteří mi pomohli upřesnit zaměření mého magisterského a později disertačního projektu. Mohl jsem se přímo na místě seznámit s nejnovější sekundární literaturou a účastnit se seminářů a kolokvií, při nichž jsem své závěry diskutoval jak s vyučujícími, tak i se studenty.“

Jan Trna
absolvent oboru Německý jazyk a literatura

Oborové kombinace s oborem Německý jazyk a literatura

Kombinace s obory z Filozofické fakulty

Obory z Filozofické fakulty je možné libovolně kombinovat do dvouoborového studia. Přihláška se podává pro každý obor samostatně a teprve po úspěšném absolvování přijímacího řízení, u zápisu ke studiu, se uvádí, které obory si přejete spojit.

Výjimky, které nelze kombinovat, jsou tyto obory
: Balkanistika, Český jazyk se specializací počítačová lingvistika, Informační studia a knihovnictví, Polština se zaměřením na oblast firemní praxe, služeb a cestovního ruchu, Ruština se zaměřením na oblast firemní praxe, služeb a cestovního ruchu, Sociální pedagogika a poradenství a Psychologie.

Kombinace s obory z jiných fakult

Fakulta sportovních studií
Animátor sportovních aktivit
Ekonomicko-správní fakulta
Hospodářská politika
Veřejná ekonomika a správa
Fakulta sociálních studií
Mediální studia a žurnalistika
Sociální práce
Sociologie
Veřejná politika a lidské zdroje

Předmět přijímací zkoušky: Test studijních předpokladů (TSP) a oborový test.

Bližší informace k TSP: http://www.muni.cz/tsp

Oborový test: Písemná přijímací zkouška se skládá ze dvou částí: 1. gramatická, 2. samostatné řešení úkolů na základě daného textu.

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: http://www.phil.muni.cz/wff/home/prijimaci

Obecné informace o přijímacím řízení na MU: http://www.muni.cz/admission/bachelor

FF MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

• Povejšil, M. Mluvnice současné němčiny. Praha 1987. (poslední vydání 1994)
  • Baumbach, R., Václavková, G. Mluvnice němčiny (včetně kapitoly o nové úpravě německého pravopisu). Olomouc : Fin, 1997.
  • jiná spolehlivá středoškolská příručka gramatiky obdobného rozsahu

• Hranice úspěšnosti v oborovém testu: 50 bodů.
  • Uchazeči, kteří úspěšně vykonají oborový test, budou seřazeni do konečného pořadí podle výsledků TSP.

Průvodce přijímacím řízením

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.