Speciální pedagogika

Bakalářské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Termíny přihlášek

Co se naučíte

Při studiu speciální pedagogiky se budete zabývat otázkami výchovy, vzdělávání a podpory osob se speciálními vzdělávacími potřebami všech věkových kategorií. Budete se učit komunikovat a spolupracovat i s jejich rodinnými příslušníky, učiteli a dalšími pracovníky. Seznámíte se z teoretického i praktického hlediska s širokou cílovou skupinou.

Podle svého zájmu si můžete vybrat ze dvou nabízených specializací. První specializací je logopedie a surdopedie, zde se dozvíte o podpoře osob s narušenou komunikační schopností a sluchovým postižením (při této volbě je třeba úspěšné absolvování vstupního testu a pohovoru).Druhou specializací je psychopedie, kterou lze kombinovat se somatopedií, s etopedií anebo s oftalmopedií. Ve studiu zvolených specializací můžete pokračovat i v navazujícím magisterském studiu.

Prostřednictvím přednášek a seminářů získáte znalosti i dovednosti nejen z oblasti speciální pedagogiky dle zvolené specializace, ale i z oblasti psychologie, obecné pedagogiky i dílčích částí medicínských oborů.

Ve spolupráci s vyučujícími se můžete angažovat ve výzkumných projektech. Do fakultního studentského života se můžete aktivně zapojit prostřednictvím studentské oborové rady. Další profesionální i osobní rozvoj se nabízí v absolvování studijních pobytů v zahraničí v rámci programu Erasmus+. Váš studentský život obohatí i možnost sportovního vyžití – podle svých zájmů si budete vybírat z nabídky sportovních aktivit a kurzů.

Jako absolventi naleznete uplatnění na asistentských pracovních pozicích ve školství, zdravotnictví a sociálních službách. Působit můžete jako asistenti pedagoga nebo vychovatelé v základních školách hlavního vzdělávacího proudu i ve školách pro žáky se speciálními potřebami. Po absolvování specializace logopedie a surdopedie můžete pracovat jako logopedičtí asistenti, například v mateřských školách či v zařízeních sociálních služeb.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Přejete si v budoucnu působit v oblasti pomáhajících profesí?
  • Zajímáte se o práci založenou na intenzivním osobním kontaktu?
  • Chcete si osvojit dovednosti pro práci s osobami s různými formami zdravotního postižení?
  • Chcete se orientovat v možnostech komunikace a spolupráce s osobami se speciálními vzdělávacími potřebami?

Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, tak je náš program přesně pro vás.

„Speciální pedagogika zpřístupňuje vzdělávání lidem s postižením/ se znevýhodněním.“

Praxe

Součástí odborné přípravy studentů jsou i speciálněpedagogické praxe, které probíhají ve školách a v dalších zařízeních orientovaných dle zvolené specializace.

Ve druhém ročníku vás čeká průběžná praxe, kdy budete pravidelně docházet do vybrané školy či zařízení. Prostřednictvím pravidelného kontaktu s žáky i odborným personálem se seznámíte blíže s postupy speciálněpedagogické intervence.

Ve třetím ročníku absolvujete souvislou čtyřtýdenní praxi pod supervizí určeného pracovníka, kdy se budete na speciálněpedagogické intervenci aktivně podílet.

Absolvováním studia získáte kompetence na úrovni asistenta pedagoga k podpoře a spolupráci s dětmi či žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Uplatnění naleznete v řadě oblastí. Ve školství můžete působit na asistentských pozicích či jako vychovatelé v běžných i speciálních školách a školských zařízeních dle zvolené specializace. Pokud absolvujete specializaci logopedie a surdopedie, můžete pracovat na pozici logopedického asistenta.

Dále můžete působit v dětských domovech a v domovech mládeže. Kompetence získáte i k práci v zařízeních sociálních služeb, rezortu zdravotnictví či ve státní správě. Ve všech uvedených oblastech je práce založena na intenzivním kontaktu a spolupráci s lidmi – uplatníte zde tedy získané sociální i komunikační kompetence.

„Studium speciální pedagogiky mi rozšířilo pohled nejen na vzdělávání, ale také na vývoj dítěte, jeho potřeby, prožívání a možnosti jeho podpory. Současně jsem měla možnost pracovat na svém seberozvoji. Toto studium mi otevřelo prostor pro další zajímavé možnosti v profesní kariéře jak v sociální, tak pedagogické oblasti.“

Pavlína Grác Livňanská Pavlína Grác Livňanská
absolventka programu

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Navazující studium

Zajišťuje Pedagogická fakulta
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Speciální pedagogika? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

PhDr. Mgr. Ilona Fialová, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: