Zubní lékařství

Chcete se stát zubním lékařem? Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity můžete studovat obor Zubní lékařství. Studium tohoto oboru je jedinou možností, jak se stát zubním lékařem.

Budete odborníkem, který se zabývá prevencí a léčbou onemocnění dutiny ústní, jako je zubní kaz, onemocnění závěsného aparátu zubů nebo náhradou ztracených zubů. Studium je také základem pro další možnou specializaci, například v ortodoncii, oboru, který se zabývá rovnáním zubů. Své znalosti můžete později využít i v maxilofaciální chirurgii. Jedná se o obor, který řeší, často ve spolupráci s lékaři dalších odborností, problematiku úrazů orofaciální oblasti a zabývá se léčbou nádorů v této lokalitě.

Zubní lékařství je tak zvaný dlouhý magisterský obor, trvá 5 let. Během studia vás ale vybaví veškerými potřebnými znalostmi o problematice nemocí dutiny ústní. Naučíte se i vše o jejich vztazích k celkovému zdravotnímu stavu pacienta. Po úspěšném absolvování studia tak budete schopni okamžitě nastoupit dráhu zubního lékaře a bez odborného dohledu pracovat nejčastěji v ambulantních zařízeních a privátních praxích.

Výhodou studia Zubního lékařství je téměř okamžité propojení získaných teoretických poznatků s jejich praktických uplatněním. Studium je dosti náročné a vyžaduje zvládnutí velkého množství jak teoretických, tak i praktických znalostí. Odměnou pro vás bude velmi kvalitní vzdělání umožňující získání prestižního, zajímavého a lukrativního povolání s vysokým uplatněním na trhu práce.

Je studium tohoto oboru pro Vás?

• Máte silnou motivaci stát se lékařem a pomáhat lidem?
  • Nevadí vám věnovat studiu velké množství času?
  • Jste manuálně zručný a baví vás pracovat rukama?
  • Disponujete dobrou schopností komunikovat s lidmi? Umíte je přesvědčit pro dobrou věc?
  • Máte empatické cítění? Dokážete se vcítit do emocí jiných a chápat je?
  • Dokážete převzít za své jednání odpovědnost a obhájit svá rozhodnutí?
  • Dovedete odolávat psychické zátěži i fyzické námaze?
  • Baví vás týmová, ale i samostatná práce?

Pokud je většina odpovědí na dané otázky kladná, pak Vás rádi přivítáme v řadách studentů tohoto oboru.

• odborně vykonávat činnost preventivní, diagnostickou, léčebně protetickou, léčebnou, posudkovou, dispenzární. Jsou zajištěny odpovídající znalosti:
  • a) o konstituci, fyziologii a chování zdravých a nemocných jedinců a o vlivu přírodního a sociálního prostředí na zdravotní stav člověka, pokud mají tyto znalosti vztah k zubnímu lékařství
  • b) o struktuře a funkci zubů, úst, čelistí a okolních tkání zdravých i nemocných a o jejich vztahu k celkovému zdravotnímu stavu a k fyzické a sociální pohodě pacienta.
  • c) klinických oborů a metod, které poskytují komplexní přehled o anomáliích, lezích a nemocích zubů, úst, čelistí a okolních tkání a o preventivních, diagnostických a léčebných postupech
  • d) přiměřené klinické praxe pod příslušným dohledem

„Během posledního roku na střední jsem měl tu typickou nerozhodnost: Co dál? Situaci mi neulehčovalo ani to, že jsem do té doby byl osm let ve třídě zaměřené na matematiku, té jsem se však nadále věnovat nechtěl. Vzhledem k tomu, že chemie ani biologie mě nijak extrémně nebavily, byla pro mě volba zubního lékařství na Lékařské fakultě MU poměrně velký risk. Ten se však vyplatil. Ačkoliv byly první tři semestry velice náročné, studium mě i přesto začalo velice bavit.“

Čeněk Černoch Čeněk Černoch
student zubního lékařství

Jako absolventi Zubního lékařství najdete široké uplatnění v praxi. Můžete působit v privátní ambulantní sféře, ale i v nemocničních zařízeních na Stomatologických klinikách. Po absolvování doktorského studia můžete také pracovat jako vědečtí pracovníci, věnovat se komerčním aktivitám ve zdravotnictví nebo být aktivní v akademické sféře jako učitelé na vysokých školách lékařského zaměření.

Zajišťuje Lékařská fakulta
Typ studia magisterský
Doba studia 5 let
Vyučovací jazyk čeština, angličtina

studentů pracuje nebo ví, kde bude pracovat už v době státnic

absolventů si našlo práci snadno

Eva Brichtová

„Na studium medicíny vzpomínám s láskou. Poslední dva roky studia jsem veškerý volný čas trávila na neurochirurgické klinice, což znamenalo největší průpravu pro mou budoucí profesi. Základním předpokladem je zájem, aktivita a motivace.
To vás sebelepší škola nenaučí. Uvědomovala jsem si to tenkrát jako studentka i dnes jako vyučující.“

Eva Brichtová
neurochirurgyně ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně

Oborové kombinace s oborem Zubní lékařství

Tento obor je nabízen pouze v jednooborovém studiu.

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.