Radiologický asistent

Bakalářský obor Radiologický asistent patří mezi klíčové, nelékařské zdravotnické obory. Vedle vlastní práce zdravotníka je studium zaměřeno na výuku práce s moderní zdravotnickou technikou. Cílem výuky je realizace profesní přípravy radiologických asistentů, kteří jsou odbornými zdravotnickými pracovníky při užívání radiologické zobrazovací a ozařovací technologie pro celou řadu technik diagnostického i nediagnostického zobrazování a léčebné aplikaci ionizujícího záření.

• zajišťovat specifickou ošetřovatelskou péči na radiologických pracovištích;
  • odborně a eticky přistupovat k pacientům;
  • aplikovat ionizující záření jak při radiodiagnostických vyšetření, tak při výkonech v nukleární medicíně a radiační onkologii.
  • pozitivní seberealizace, sebevýchovy, sebevzdělávání a sebereflexe.

„Proč jsem se rozhodl studovat LF MU v Brně? Jednak mě uchvátil nový univerzitní kampus a prostě Brno... Velké město tak akorát. Nic víc jsme o Brně před nástupem na fakultu nevěděl. O to víc mě první seznámení velice překvapilo. Všude strašně milí lidé a na kolejích sem narazil na super spolubydlící a celkově parádní kolektiv.
Jaké je to studovat na LF MU? Těžko hodnotit jiné fakulty, ale v první ročníky jsou náročné, proto oceníte vstřícnost vyučujících, ale i tak strávíte hodiny nad knížkami. Bez toho to prostě nejde. Ale studium není jen o učení a během semestru se koná spousta medických akcí kde se můžete odreagovat. Kdybych si mohl znova vybrat, kam jít studovat tak bez rozmýšlení volím Brno!“

Michael Bouzekri Michael Bouzekri

Absolvent bakalářského studia v oboru Radiologický asistent (Zobrazovací metody a aplikace ionizujícího záření) musí pracovat jako samostatný odborný pracovník všude tam, kde se využívá či měří ionizující zářením, nukleární magnetická rezonance či ultrazvuk jak v rámci diagnostického zobrazování, tak léčebně. Může tedy pracovat ve státních i nestátních zdravotnických zařízeních (především na odděleních rentgenu, radioterapie a nukleární medicíny), veterinárních zařízeních, ve výzkumných laboratořích a u řady soukromých firem stejně jako v praktické výuce. Absolventi tohoto oboru najdou uplatnění i v zahraničí.

Zajišťuje Lékařská fakulta

studentů pracuje nebo ví, kde bude pracovat už v době státnic

absolventů si našlo práci snadno

Eva Brichtová

„Na studium medicíny vzpomínám s láskou. Poslední dva roky studia jsem veškerý volný čas trávila na neurochirurgické klinice, což znamenalo největší průpravu pro mou budoucí profesi. Základním předpokladem je zájem, aktivita a motivace.
To vás sebelepší škola nenaučí. Uvědomovala jsem si to tenkrát jako studentka i dnes jako vyučující.“

Eva Brichtová
neurochirurgyně ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně

Oborové kombinace s oborem Radiologický asistent

Tento obor je nabízen pouze v jednooborovém studiu.

Zkoušky se konají formou písemných testů. Jsou testovány znalosti z biologie a fyziky. Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná, každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem. Délka trvání testu z fyziky je 60 minut, test z biologie 50 minut. Maximální počet bodů 80. Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na středních školách.

Učebnice fyziky a biologie pro gymnázia, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např. Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále), Přehled středoškolské fyziky(E. Svoboda a kol., 3. vydání, Prometheus, Praha, 1996 a dále)Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden na: http://www.med.muni.cz/index.php?id=28; Tématické okruhy k přijímací zkoušce pro magisterské a bakalářské programy (.pdf); Doporučená literatura pro přípravu na přijímací zkoušky pro magisterské a bakalářské obory (.pdf); Testové otázky k procvičování biologie, chemie a fyziky

1255

Na základě bodového ohodnocení výsledku písemných přijímacích testů jsou uchazeči zařazeni do pořadníku. Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce.

Průvodce přijímacím řízením

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.