Vědci z Masarykovy univerzity vyrazí na antraktickou expedici

  • 22. prosince 2010

Výzkumníci a technici z Masarykovy univerzity odjedou 30. prosince do Antarktidy, aby se spolu s dalšími odborníky z České republiky zúčastnili dvouměsíční expedice na ostrově Jamese Rosse. Na antarktickou stanici J. G. Mendela, kterou provozuje Masarykova univerzita, vyráží klimatologové, geologové a ornitologové, nově ale také lékař expedice a správce stanice s techniky.


Lékař bude mít za úkol starat se nejenom o zdravotní stav expedice, ale povede také samostatný vědecký program zaměřený na monitorování projevů zátěže členů výpravy při různých činnostech, zejména při dlouhodobém pobytu v terénu. Správce stanice se pak bude společně se dvěma techniky starat o bezchybný chod všech technických a energetických celků stanice. Zároveň bude zodpovědný za zásobení stanice potravinami a pitnou i užitkovou vodou.


Masarykova univerzita vysílá do Antarktidy nejmladšího člena expedice. Je jím student geografie Tomáš Jagoš, který bude součástí skupiny zaměřené na výzkum klimatu odledněných částí ostrova Jamese Rosse a také dvou ledovců.


Novinkou v letošní expedici je i posílení vědeckovýzkumného zázemí stanice. Budou tam trvale umístěné mikroskopy, předvážkové a analytické váhy a další technické vybavení umožňující zpracovávání vzorků biologického materiálu. To vše by mělo rozšířit prostor pro další mezinárodní vědeckou spolupráci při výzkumu ostrova Jamese Rosse a také umožnit zvýšení počtu zahraničních účastníků budoucích českých expedic. Rozvoj umožní především nově získaný projekt CzechPolar, jehož poskytovatelem je ministerstvo školství a jehož nositelem je na Masarykově univerzitě Pavel Prošek – zakladatel stanice J. G. Mendela.


Odjíždějící expedice bude mít celkem jedenáct členů, z nichž sedm je z Masarykovy univerzity. Další dva jsou navíc už v Antarktidě. Svou cestu zahájí expedice v Praze, odkud se letecky přesune přes Santiago de Chile do jihočilského přístavu Punta Arenas, kde se nalodí na palubu ledoborce Almirante Viel. Poté čeká celou posádku plavba přes Drakeův průliv do oblasti Antarktického poloostrova. Vyplutí lodi je plánováno na 1. ledna. Za další čtyři až pět dnů v závislosti na počasí se celá expedice vylodí na ostrově Jamese Rosse.


Další informace, fotografie nebo videa k události
Informace
Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info