Univerzita a NBÚ začnou spolupracovat v oblasti kybernetické bezpečnosti

  • 21. června 2012

Národní bezpečností úřad (NBÚ) a Masarykova univerzita (MU) se rozhodly spojit síly při řešení otázek kybernetické bezpečnosti. Uzavřely smlouvu o spolupráci, která umožní vzdělávat odborníky na bezpečnost počítačových systémů a sítí a vytvořit výzkumný virtuální prostor pro vývoj nových způsobů ochrany před kybernetickými útoky. Smlouvu o spolupráci dnes podepsal rektor MU Mikuláš Bek a ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil.


„Jedním z významných úkolů, které se NBÚ jako gestor kybernetické bezpečnosti rozhodl řešit, je zvyšování bezpečnostního povědomí v oblasti kybernetické bezpečnosti a výchova bezpečnostních specialistů pro tuto oblast. Zjistili jsme, že v České republice je značný nedostatek odborníků pro tuto oblast, proto se snažíme tuto situaci změnit,“ řekl Dušan Navrátil. Výuka a vzdělávací kurzy budou určeny nejen studentům, ale i zaměstnancům státní správy i komerčních firem.


Vedle výuky a vzdělávání umožní uzavřená smlouva o spolupráci i přípravu a následnou realizaci společných projektů zaměřených na výzkum a vývoj v dané oblasti. Jedním ze zvažovaných projektů je například vytvoření výzkumného virtuálního prostoru, kde by bylo možné vyvíjet nové techniky obrany před kybernetickými útoky a případně i trénovat konkrétní situace.


„Díky mimořádně výkonnému počítačovému prostředí, které jsme získali v rámci projektu CERIT Scientific Cloud, jsme schopni vytvořit jakýsi hermeticky uzavřený virtuální prostor pro vývoj a výzkum metod na ochranu proti kybernetickým útokům. Tam bude možné nacvičit i reakci na konkrétní útok, aniž bychom ohrozili okolní počítačový svět,“ upřesnil Václav Račanský ze specializovaného oddělení Ústavu výpočetní techniky MU, které se bezpečnosti datových sítí věnuje. Informatici chtějí na tento projekt získat prostředky z programu bezpečnostního výzkumu České republiky.


S ochranou počítačových sítí a dat mají experti z Masarykovy univerzity dlouhodobé zkušenosti. Tým expertů s označením CSIRT-MU, který má na starosti bezpečnost počítačové sítě přímo na univerzitě, již loni získal mezinárodní akreditaci, a stal se tak prvním akreditovaným týmem na univerzitě nejen v Česku, ale i v rámci zemí visegrádské čtyřky.


Další informace, fotografie nebo videa k události
Informace
Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info