Budova LF, FN Brno, Jihlavská 20, pavilon A, Fakultní nemocnice Brno

Společná pracoviště s Fakultní nemocnicí Brno - pracoviště medicíny dospělého věku

Publikace

Počet publikací: 394

A complementary role of multiparameter flow cytometry and high-throughput sequencing for minimal residual disease detection in chronic lymphocytic leukemia: an European Research Initiative on CLL study

RAWSTRON A.C. — FAZI C. — AGATHANGELIDIS A. — VILLAMOR N. — LETESTU R. — NOMDEDEU J. — PALACIO C. — STEHLÍKOVÁ Olga — KREUZER K-A. — LIPTROT S. — O´BRIEN D. — DE TUTE R.M. — MARINOV I. — HAUWEL M. — SPACEK M. — DOBBER J. — KATER A.P. — GAMBELL P. — SOOSAPILLA A. — LOZANSKI G. — BRACHTL G. — LIN K. — BOYSEN J. — HANSON C. — JORGENSEN J.L. — STETLER-STEVENSON M. — YUAN C. — BROOME H.E. — RASSENTI L. — CRAIG F. — DELGADO J. — MORENO C. — BOSCH F. — EGLE A. — DOUBEK MichaelPOSPÍŠILOVÁ Šárka — MULLIGAN S. — WESTERMAN D. — SANDERS C.M. — EMERSON R. — ROBINS H.S. — KIRSCH I. — SHANAFELT T. — PETTITT A. — KIPPS T.J. — WIERDA W.G. — CYMBALISTA F. — HALLEK M. — HILLMEN P. — MONTSERRAT E. — GHIA P.

A phase 2, multicenter study investigating ofatumumab and bendamustine combination in patients with untreated or relapsed CLL

FLINN IW. — PANAYIOTIDIS P. — AFANASYEV B. — JANSSENS A. — GROSICKI S. — HOMENDA W. — SMOLEJ Lukáš — KULICZKOWSKI K. — DOUBEK Michael — DOMNIKOVA N. — WEST SL. — CHANG CN. — BARKER AM. — GUPTA IV. — WRIGHT OJ. — OFFNER F.

A porcine model: surgical anatomy of the orbit for maxillofacial surgery

KYLLAR Michal — ŠTEMBÍREK Jan — DANĚK Zdeněk — HODAN Radek — STRÁNSKÝ Jiří — MACHOŇ Vladimír — FOLTÁN René

Abdominal Catastrophe From The Perspective of Stoma Care Nurse

ANTONOVÁ MonikaSURÁ Zdeňka

Acute heart failure and cardiogenic shock: a multidisciplinary practical guidance

MEBAZAA A. — TOLPPANEN H. — MUELLER C. — LASSUS J. — DISOMMA S. — BAKSYTE G. — CECCONI M. — CHOI D.J. — SOLAL A.C. — CHRIST M. — MASIP J. — ARRIGO M. — NOUIRA S. — OJJI D. — PEACOCK F. — RICHARDS M. — SATO N. — SLIWA K. — ŠPINAR Jindřich — THIELE H. — YILMAZ M.B. — JANUZZI J.

Afatinib u pokročilého NSCLC

JAKUBÍKOVÁ Lenka

AHEAD score - Long-term risk classification in acute heart failure

Aktuální stav chirurgické léčby karcinomu pankreatu v České republice

LOVEČEK M. — SKALICKÝ P. — RYSKA M. — GÜRLICH R. — HLAVSA Jan — ČEČKA F. — KRŠKA Z. — KRŠKA Z. — STRNAD R. — PETEJA M. — KLEIN J. — ŠILLER J. — ZAJAK J. — KREJČÍ T. — RUPERT K. — KOČÍK M. — ŠEFR Roman — STRAKA m. — DUŠEK LadislavJARKOVSKÝ Jiří — HAVLÍK R. — NEORAL Č.

AKUMULACE LIPOSOMÁLNÍHO DOXORUBICINU V JATERNÍ TKÁNI OŠETŘENÉ RADIOFREKVENČNÍ ABLACÍ A IREVERZIBILNÍ ELEKTROPORACÍ V PORCINNÍM MODELU

ARBET Martin JakubJŮZA TomášANDRAŠINA TomášJAROŠ Josef

Akutní intervenční léčba pacientů s významnou aortální stenózou - role balonkové aortální valvuloplastiky

KALA Petr