Times Higher Education (THE) World University Rankings

Žebříček THE WUR se soustředí především na úroveň vědy a výzkumu na univerzitě. Největší váhu na umístění v žebříčku mají výsledky průzkumů reputace výzkumu a vzdělávání (dohromady 33 %) a bibliometrické ukazatele (dohromady 30 %). Data pro bibliometrické ukazatele byla až do roku 2014 čerpána z databáze Web of Science, od roku 2015 jsou čerpána z databáze Scopus. Od roku 2023 byly rozšířeny z původně jediného indikátoru Počet citací na publikaci o indikátory FWCI instituce na 75. percentilu, Počet publikací v top 10 % podle FWCI a Citovanost ve vysoce citovaných zdrojích.

V nejaktuálnějším hodnocení THE, které bylo zveřejněno v roce 2023, se MU umístila na 601.–800. pozici. Hodnoceno bylo celkem top 1 904 univerzit. V národním srovnání se MU umístila na 2. pozici za UK, následovaná univerzitami UPOL a ČZU.

Indikátory a jejich váhy v hlavním žebříčku THE v roce 2023

Indikátory

Váhy

Vzdělávání

Poměr PhD/Bc absolventů

Počet PhD absolventů na akademického pracovníka

Průzkum reputace - vzdělávání

Počet studentů na akad. pracovníka

Příjmy na akad. pracovníka

Výzkumné prostředí

Počet článků na akad. a VaV pracovníka

Průzkum reputace - výzkum

Příjmy z výzkumu na akad. pracovníka

Kvalita výzkumu

Počet citací na publikaci

FWCI instituce na 75. percentilu

Počet publikací v top 10 % podle FWCI

Citovanost ve vysoce citovaných zdrojích

Průmysl

Příjmy z průmyslu na akad. pracovníka

Patenty citující publikované VaV výsledky

Internacionalizace

Podíl zahraničních akad. pracovníků

Podíl článků se zahraničním spoluautorem

Podíl zahraničních studentů

Zahraniční mobilita studentů

(klikněte pro zvětšení)

Oborové žebříčky THE

Kromě hlavního žebříčku sestavuje společnost THE i oborové žebříčky v 11 oblastech: Arts & humanities, Business & economics, Clinical & health, Computer science, Education, Engineering, Law, Life sciences, Physical sciences, Psychology a Social sciences. Oborové žebříčky jsou založeny na stejných indikátorech jako hlavní žebříček THE, liší se však jejich váha ve výsledném hodnocení, a to i napříč jednotlivými obory.

Oborové žebříčky jsou sestavovány od roku 2010 a původně prezentovaly pouze 50, později 100 nejlepších institucí v daném oboru. V roce 2017, kdy došlo k rozšíření zveřejňovaných pozic až na 500 nejlepších institucí v některých oblastech, se poprvé ve čtyřech oborových žebříčcích THE objevila také Masarykova univerzita. MU se v té době umístila na 301. až 400. pozici ve žebříčcích Arts & humanities, Life sciences a Clinical & health a dále na 401.–500. pozici v žebříčku Physical Sciences. V oborových žebříčcích se kromě MU objevily z českých škol také UK a UPOL. V roce 2018 došlo k dalšímu rozšíření zveřejňovaných pozic a od té doby se Masarykova univerzita v hodnocení umisťuje ve všech pro ni relevantních oborech – objevuje se v celkem 10 z 11 oborových žebříčků, sestavovaných společností THE.

V aktuálním hodnocení zveřejněném na podzim 2023 se MU umístila následovně:

201–250 - Law
251–300 - Arts and Humanities
401–500 - Psychology
401–500 - Social Sciences
501–600 - Clinical and Health
501–600 - Education
501–600 - Life Sciences
501–600 - Physical Sciences
601–800 - Business and Economics
601–800 - Computer Science

Žebříček THE Impact

Od roku 2019 sestavuje společnost THE rovněž žebříček THE Impact, jehož cílem je zmapovat naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs) vysokoškolskými institucemi. Masarykova univerzita se do tohoto žebříčku poprvé zapojila v roce 2021, kdy se celkově umístila na 401.–600. pozici mezi 1 115 světovými univerzitami. Stejnou pozici zaujala také v posledním hodnocení v roce 2023 a to při stále rostoucí konkurenci - 401.–600. pozice mezi 1 591 světovými univerzitami. V pátém ročníku THE Impact se objevuje celkem 7 českých veřejných vysokých škol a 1 univerzita soukromá. MU je v celkovém hodnocení čtvrtou nejlépe hodnocenou českou univerzitou po UK, ČZU a UPOL.

MU se tradičně zapojuje do hodnocení 4 z celkem 17 cílů udržitelného rozvoje OSN. Nejlepšího umístění dosáhla v roce 2023 v povinném cíli 17 Partnerství ke splnění cílů a v cíli 16 Mír, spravedlnost a silné instituce, shodně na 201.–300. pozici. Cíl 17 hodnotí, nakolik univerzita přispívá k národnímu či mezisektorovému dialogu v tématech udržitelného rozvoje, zda spolupracuje s lokálními či národními NNO a výzkumnými institucemi v této oblasti, zda nabízí studentům kurzy k environmentálním tématům či se zapojuje do měření a sběru dat v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. Cíl 16 sleduje publikační činnost k tématu, míru spolupráce univerzity se složkami státu, aplikaci demokratických principů na půdě univerzity a měří také podíl absolventů univerzity s titulem z oblasti práv. MU se dále umístila v cíli 3 Zdraví a kvalitní život a cíli 4 Kvalitní vzdělání shodně na pozici 301.–400.

Mezinárodní žebříčky