Historie Masarykovy univerzity

Dějiny tvoříme teď

Sledujte je online

Součástí Masarykovy univerzity se stává kino Scala

Nově je nejen kulturním prostorem, ale také místem pro konání akademických obřadů a konferencí. Od roku 2016 se zde nachází i první univerzitní obchod.

Otevřen Středoevropský technologický institut Ceitec

Je centrem vědecké excelence a dává dohromady špičkové vědecké týmy z oblasti neurověd, strukturní biologie, molekulární medicíny a genomiky a proteomiky rostlinných systémů. Součástí jsou i týmy z dalších vysokých škol a vědeckých pracovišť.

Více o Ceitecu

Univerzita přebírá pod svou správu Mendelovo muzeum

Jeho úkolem je rozvíjet nejen odkaz otce genetiky, ale slouží také k prezentaci výzkumu na Masarykově univerzitě.

Více o Mendelově muzeu

Otevření výzkumné stanice v Antarktidě

Masarykovy univerzita otevírá výzkumnou stanici Gregora Johanna Mendela na antarktickém ostrově Jamese Rosse. Vědci díky ní mohou zkoumat například změnu klimatu.

• 2005–současnost

Doba velkých rekonstrukcí

Zejména díky dotacím z evropských fondů a státního rozpočtu se postupně daří provést rozsáhlé rekonstrukce a dostavby po celé univerzitě. Opravuje se areál přírodovědecké fakulty na Kotlářské, fakulta sociálních studií se přesouvá do rekonstruované budovy na Joštově, ekonomicko-správní fakulta přestavuje atrium a knihovnu a právnická fakulta upravuje rozsáhlé prostory v suterénu pro knihovnu. Nejrozsáhlejší rekonstrukcí postupně prochází areál filozofické fakulty v ulici Arne Nováka.

Začíná stavba univerzitního kampusu v Bohunicích

V blízkosti Fakultní nemocnice v Bohunicích vzniknou v průběhu následujících 10 let nové pavilony pro velkou část lékařské a přírodovědecké fakulty, pro celou fakultu sportovních studií a také pro vědecký institut Ceitec.

• 2000

Otevírá se středisko Teiresiás

Vzniká Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky neboli Teiresiás. Univerzita tak jako první v republice začala poskytovat servis studentům s různými typy znevýhodnění.

• 1999

Zavedení Informačního systému MU pro správu studia

Zprovoznění takzvaného ISu představuje důležitý krok pro změnu fungování Masarykovy univerzity. Od té doby se většina administrativy spojené se studiem odehrává elektronicky a MU se v tomto ohledu zařazuje mezi nejmodernější vysoké školy světa.

• 1990–2004

Nová éra a vznik fakult

Po listopadu 1989 se univerzita vrací ke svému původnímu jménu, otevírá se světu a rozvoj zažívají nové obory. To si postupně vyžádá vznik čtyř nových fakult.

1990
    Založena ekonomicko-správní fakulta.

1994
    Z přírodovědecké fakulty se vyděluje v Česku vůbec první samostatná fakulta informatiky.

1997
    Některé obory filozofické fakulty formují novou fakultu sociálních studií.

Z pedagogické fakulty se vyděluje samostatná fakulta sportovních studií.

• 1961–1968

Příznivá šedesátá léta

Uvolnění politických poměrů konečně přináší příznivější podmínky pro vědeckou i pedagogickou práci. Do svazku s univerzitou se vrací pedagogická fakulta, která byla v souvislosti s únorovými čistkami odloučena. Byla také obnovena právnická fakulta. Rozvoj tentokrát zastaví rok 1968 a normalizace. Tehdejší čistky mezi učiteli ovlivnily charakter výuky na další dvě desítky let.

• 1960

Nové jméno univerzity

Vládním nařízením byla zrušena farmaceutická fakulta, jediná škola tohoto zaměření v zemi, která samostatně fungovala od roku 1952. V tomto období se učí jen na třech fakultách. Univerzita také ztrácí své původní jméno a až do roku 1989 vystupuje pod označením Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Brně.

• 1948

Politické čistky v řadách profesorů i studentů

Rok po válce byla založena pedagogická fakulta. Úspěšnou obnovu univerzity po válce však zbrzdil únorový převrat. Následné čistky na univerzitě se dotkly především studentů a profesorů na právnické fakultě, která byla dva roky poté uzavřena.

• 1939

Uzavření školy na 6 dlouhých let

Pod vlivem nacistické okupace byla univerzita 17. listopadu uzavřena. Škody a ztráty, které škola utrpěla během šesti válečných let, byly nezměrné. Bilanci popravených a umučených profesorů dokumentuje fakt, že jen přírodovědecká fakulta přišla o čtvrtinu svého sboru.

• 1935

Zrod univerzitních insignií

T. G. Masaryk daruje univerzitě rektorský řetěz s medailí, který se stává základem tradice univerzitních insignií. Medaili s Masarykovým portrétem později doplňuje rektorské žezlo a prorektorský řetěz.

• 1925

Leoš Janáček prvním čestným doktorem

Hudební skladatel Leoš Janáček přebírá první čestný doktorát univerzity. Zasloužil si jej i díky Sonátě 1. 10. 1905, kterou věnoval boji za českou univerzitu v Brně, a také kantátě pro slavnostní kladení základního kamene k budově právnické fakulty.

• 1919

Zakládací listina Masarykovy univerzity

28. ledna 1919 byl jednomyslně přijat zákon, který schvaluje založení brněnské univerzity a čtyř fakult – právnické, lékařské, přírodovědecké a filozofické. Rektorem se stává Karel Engliš.

Prohlédněte si listinu ve vysokém rozlišení

T. G. Masaryk, časopis Athenaeum

V roce 1891 T. G. Masaryk poprvé předkládá v poslanecké sněmovně návrh na zřízení druhé české univerzity na Moravě. Tehdy ještě v prostředí rakousko-uherské monarchie. O dvacet let později na stejném místě předává petici, která podporuje vznik univerzity v Brně.