Sociokulturní antropolog (odborný asistent) / Sociokulturní antropoložka (odborná asistentka)
- Pracoviště
- Ústav antropologie – Přírodovědecká fakulta
- Termín přihlášek
- 31. 3. 2021
- Nástup
- od 1.9.2021
Děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vypisuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa:
Sociokulturní antropolog (odborný asistent)
Sociokulturní antropoložka (odborná asistentka)
Pracoviště: Ústav antropologie, Přírodovědecká fakulta Masarykovy Univerzity
Pracovní poměr: na dobu určitou s pracovní smlouvou na 3 roky, akademická pozice
Výše pracovního úvazku: 1.0 FTE (plný úvazek na 40 hodin týdně)
Předpokládaný termín nástupu: 1.9.2021 / dle domluvy
Počet otevřených pozic: 1
Uzávěrka přihlášek: 31.3.2021
O pracovišti
Masarykova univerzita je druhou největší univerzitou v České republice, s 9 fakultami, více než 5000 zaměstnanci a 30 000 studenty. Jsme univerzitou se širokým spektrem výzkumných oblastí se silným mezinárodním postavením. Naší misí je poskytovat vzdělávání a výzkum nejvyšší kvality.
Přírodovědecká fakulta MU, hrdý nositel ocenění HR Excellence in Research Award udělovaného Evropskou komisí, je výzkumně orientovanou fakultou, nabízející vysokoškolské vzdělání úzce spojené se základním i aplikovaným výzkumem a středoškolským vyučováním věd: matematika, fyzika, chemie, biologie a vědy o Zemi. Jsme nejproduktivnější vědeckou jednotkou Masarykovy univerzity a generujeme přibližně 40% výzkumných výsledků univerzity.
Ústav antropologie je pedagogické a vědeckovýzkumné pracoviště, které je zaměřeno na vzdělání a studium interakce biologických, sociálních a kulturních aspektů člověka. Jsme moderní institucí orientovanou na moderní výukové metody, která stabilně zajišťuje výuku více než stovky studentů bakalářského a magisterského programu a aktuálně patnácti studentů doktorského studijního programu. Výuka studentů od počátku studia zahrnuje intenzivní přípravu v otázkách biologické i socio-kulturní antropologie a zapojení do výzkumných projektů ústavu, což je zásadním přínosem pro uplatnění našich absolventů na trhu práce. Výzkumná činnost ústavu je zakotvena v tradici antropologie jako vědy, studující člověka z hlediska biologického i behaviorálního. Řada řešených výzkumných projektů se věnuje praktickému využití vědeckých poznatků – rozvíjeny jsou metody forenzní antropologie, hodnocení výživového stavu nebo modelování růstu a vývoje dětí a dospívajících. K dispozici jsou špičkově vybavené laboratoře vybavené pokročilými technologiemi pro záznam a zpracování morfologie lidského těla ve virtuálním prostředí, hodnocení tělesného složení a dalších somatických charakteristik nebo výzkum prehistorických a historických kosterních nálezů. Ústav antropologie v současnosti čítá 17 akademických a vědeckých pracovníků, kteří se zapojují do výuky, vědeckých aktivit a propagace vědy. Více informací o Ústavu antropologie najdete na webové adrese https://www.sci.muni.cz/anthrop/
Popis nabízené pozice
Akademický pracovník vykonává pedagogickou a tvůrčí činnost (vědeckou, výzkumnou, vývojovou, inovační nebo další) v souladu s posláním fakulty, činnosti ústavu a realizovanými výzkumnými projekty. Podílí na výuce a rozvoji studijních programů, výzkumu a vývoji, propagaci a popularizaci vědy a účastní se na samosprávě Masarykovy univerzity. Současně se angažuje v zabezpečení provozních a administrativních činností souvisejících s pracovní pozicí a činností pracoviště dle pokynů vedoucího pracovníka.
- Výuka předmětů (obecných i specializovaných) pro všechny stupně studijního programu Antropologie (bc., Mgr., Ph.D.) zahrnující problematiku sociokulturní antropologie (včetně „Historie antropologie, „Pravěké a starověké kultury“, „Manželství, sexualita a společnost“, „Etnická diverzita“).
- Vědecká a výzkumná činnost v oblastech, zahrnujících jedno nebo více z následujících témat: lidské příbuzenství, rodina, sexualita a partnerství, agresivita, reciprocita, životní historie, širší společnost, ekonomika a ekologie v kontextu civilizace, s aplikací na relevantní empirická data, pocházející z prehistorických a historických, nebo pre-moderních, nebo moderních/recentních lidských společností.
- Vedení studentů a členství v akademických a programových komisích.
- Aktivní vyhledávání externích zdrojů financování vlastních výzkumných a vědeckých aktivit v oblasti populačních studií recentních populací, studia v archivech a/nebo hodnocení kosterních populačních vzorků.
Požadujeme
- Vysokoškolské vzdělání v oboru antropologie nebo příbuzném oboru, tituly Mgr. a Ph.D. nebo jejich ekvivalenty, přednostně s biologickým zaměřením (nikoliv však nezbytně).
- Znalost teorie, konceptů a metod v oblasti sociokulturní antropologie, včetně znalosti prehistorických a historických kultur a etnik napříč celým světem, stejně jako historie i nejnovějšího vývoje sociální a kulturní antropologie, antropologických teorií a praktických záležitostí v oblasti terénního výzkumu sociální a kulturní antropologie.
- Schopnost vést vlastní výzkum v oblasti sociokulturní antropologie se zaměřením na jedno nebo více z těchto témat: lidské příbuzenství, rodina, sexualita a partnerství, agresivita, reciprocita, životní historie, širší společnost, ekonomika a ekologie v kontextu civilizace, s aplikací na relevantní empirická data, pocházející z prehistorických a historických, nebo pre-moderních, nebo moderních/recentních lidských společností.
- Doložená publikační činnost v recenzovaném odborném tisku (články, monografie, kapitoly v knize).
- Zkušenosti s financováním výzkumné a vědecké činnosti z externích zdrojů, s podáváním grantových žádostí a s řešením grantových projektů.
- Zkušenosti s vedením studentů a studentských vědeckých projektů (např. závěrečných prací).
- Předchozí zkušenost práce v akademickém prostředí.
- Velmi dobrá znalost anglického jazyka (slovem i písmem) (úroveň B2 a vyšší), včetně akademické angličtiny.
Výhodou:
- Praxe 5 let v oboru antropologie nebo příbuzném oboru na národní nebo mezinárodní úrovni.
- Znalost empirického výzkumu v oblasti sociokulturní antropologie realizovaného na současných nebo historických datech z oblasti Euroamerické civilizace.
- Zkušenosti práce v akademickém prostředí na pozici odborného asistenta.
Nabízíme
- Zajímavou práci v prestižním univerzitním prostředí
- Pružnou pracovní dobu
- Různé zaměstnanecké výhody (8 týdnů dovolené, penzijní připojištění, stravenky/zvýhodnění stravování, slevy na jazykové kurzy, zvýhodněné vstupné do kina Scala, výhodné mobilní tarify Vodafone)
Jak se přihlásit
Vaši přihlášku zasílejte do 31. 3. 2021 prostřednictvím e-přihlášky (Použijte prosím odkaz v sekci Elektronická přihláška níže).
Součástí Vaši přihlášky jsou následující dokumenty:
- Strukturovaný životopis (včetně seznamu nejdůležitějších publikací)
- Motivační dopis s upřesněním předchozích zkušeností a úspěchů
- Popis vědeckého zaměření a vědeckovýzkumné práce, která bude realizována na pracovišti
- Jména a kontakt na alespoň 2 referenční osoby
Po úspěšném odeslání Vaší přihlášky obdržíte automatické emailové potvrzení o přijetí Vaší přihlášky.
Proces výběru
Příchozí přihlášky budou pečlivě posouzeny v souladu s principy Evropské charty a Kodexu pro výzkumné pracovníky. Výběrová kritéria: (i) soulad s požadavky na profil uchazeče uvedenými výše, (ii) zaslání všech dokumentů požadovaných v přihlášce.
Vhodní kandidáti budou zváni na osobní nebo Skype pohovor. Pravidla pro výběrové řízení fakulty najdete zde.
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity jako zaměstnavatel poskytuje rovné příležitosti. Podporujeme diverzitu a snažíme se vytvářet pracovní prostředí uspokojující individuální potřeby všech zaměstnanců.
Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na Vaši odpověď!
doc. Mgr. Tomáš Kašparovský, Ph.D.
děkan Přírodovědecké fakulty
Elektronická přihláška
Pošleme vám odkaz na elektronickou přihlášku