Open Day na CEITEC

Využij možnost navštívit jedno z nejúspěšnějších vědeckých center v České republice a zjisti, jaké jsou u nás možnosti studia a spolupráce!

V rámci návštěvy výzkumného centra CEITEC tě čeká krátká přednáška o tom, kdo jsme a čím se zabýváme. Každý blok potom nabídne exkurze do dvou z našich laboratoří. 

V prvním bloku se můžeš těšit na Centrální laboratoř interakce a krystalizace biomolekul, kde se tvoří krystaly z látek běžně krystaly netvořící. Nenech se zmást, nejde jen o pouhou zajímavost – látky v podobě krystalů lze totiž dále zkoumat metodami, které bychom pro tytéž látky v plynném nebo tekutém skupenství použít nemohli! Centrální laboratoř kryo-elektronová mikroskopie a tomografie tě seznámí s unikátní technologií, kdy se hluboce zmrazené vzorky zobrazují pomocí proudu elektronů ve vakuu. Díky tomu jsme schopni zobrazit i minimální detaily v řádu nanometrů a zkoumat vzorky v téměř nativním stavu. Právě k tomuto nám slouží jeden z největších elektronových mikroskopů ve střední a východní Evropě – Titan Krios.

Druhý blok ti ukáže Laboratoř zobrazování mozku a lidského těla. Jedná se o sdílenou laboratoř zaměřenou primárně na výzkum mozku a lidské mysli a je vybavena moderními zobrazovacími metodami funkční magnetické rezonance. Díky tomu jsou neurovědci schopni zobrazit funkce i strukturu mozku. Zajímá tě, jak se na mozku projevuje extrémní stres a únava? I takovýmto výzkumům se zde věnujeme! Stejně tak tě v druhém bloku čeká Laboratoř Nanobiotechnologie. V ní uvidíte prototyp přístroje, který je schopný detektovat jak salmonelu v mléce, tak rakovinné bujení v lidském těle. Jeho hlavní činností je mikroskopie pomocí skenovací sondy pro zobrazování biologických vzorků – řezů tkání, buněk a jednotlivých biomolekul, jako jsou nukleové kyseliny nebo proteiny.

Během třetího bloku budeš moci zavítat do sdílené laboratoře Proteomiky. Zde se vědci zabývají výzkumem proteinů, proteinových směsí a jejich vlastnostmi. Jejich poznatky jsou dále využitelné pro širokou škálu vědních oborů, a to jak v živočišném, medicínském, rostlinném, tak i potravinářském výzkumu. To, jak se liší genom zdravých a nádorových buněk a co lze analyzovat z biologického materiálu, ti představí v laboratoři Genomiky. Na otázky ti budou odpovídat vědci pracující na špičkových přístrojích, které umožňují postupy od přípravy vzorků, sekvenaci DNA až po komplexní genomickou analýzu.

Zarezervuj si termín

  • Výzkum živé přírody na světové úrovni
  • Struktury molekul jsou v centru naší pozornosti
  • Zkoumáme příčiny nemocí – především rakoviny
  • Navštívíš u nás ty nejmodernější laboratoře
  • Prohlédneš si unikátní technologické vybavení

Načítám mapu…

Další fakulty