29. 12. 2016

Brněnský informatik získal prestižní ocenění od Humboldtovy nadace

Antonín Kučera z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity (MU) získal prestižní cenu udělovanou Humboldtovou nadací – Friedrich Wilhelm Bessel Research Award. Oceněn byl za své dosavadní vědecké a pedagogické úspěchy. Nadace každoročně udílí na dvě desítky těchto ocenění ve všech oblastech vědy. Součástí ceny je také možnost až ročního pobytu na některé z vědeckých institucí v Německu.

Kučera se už od doktorského studia věnuje teoretické informatice. „V zásadě jde o modely systémů, kde lze interakci mezi řídící jednotkou a uživateli chápat jako hru dvou hráčů s přesně opačnými cíli. Naším cílem je nalézt takovou strategii pro řízení systému, která je z dlouhodobého hlediska optimální. Zajímavé je, že se tak dají vysvětlit i některé jevy v přírodě, kdy na pohled podivné chování zvířat ve skutečnosti optimalizuje pravděpodobnost přežití druhu,“ popsal svou vědeckou práci Kučera.

Se svým týmem se zabývá především řešením fundamentálních úloh a také aplikacemi teorie her v počítačové bezpečnosti a umělé inteligenci. Spolupracuje s řadou zahraničních odborníků a na zahraničních univerzitách působí také jeho bývalí doktorandi. Mezinárodní prestiž jistě přispěla k tomu, že významné ocenění získal.

„Velmi si vážím toho, že mě na Besselovu cenu nominovali renomovaní kolegové z Německa a další velmi výrazné osobnosti světové informatiky mě podpořily doporučujícími dopisy. Plánuji také využít nabídky na stáž, která se k ceně pojí. Doufám, že budu mít příležitost rozvíjet nová témata výzkumu s těmi nejlepšími odborníky a v konečném důsledku tak přispět nejen k dalšímu posílení kvalit svého týmu, ale i dobrého jména Fakulty informatiky MU a celé Masarykovy univerzity,“ doplnil Kučera.

Stáhnout fotky .jpg 6 186 kB