10. 11. 2021

Cyklus Brno - Minsk představí filmy, debaty i výstavu

Masarykova univerzita dvoudenním cyklem Brno–Minsk připomene výročí od prvního brněnského transportu do Minsku a v druhém dni nahlédne do reality současného Běloruska.

Brno–Minsk 1941

16. listopadu 2021 uplyne 80 let od chvíle, kdy z brněnského vlakového nádraží vyjel první transport s občany židovského původu. Cílovou stanicí této vlakové soupravy se stalo ghetto v běloruském Minsku. Téměř nikdo se odtud nevrátil.

Právě ve zmíněný den v 16:30 proběhne před rektorátem MU na Žerotínově náměstí zahájení výstavy Brno–Minsk 1941. Tohoto aktu se ujmou předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, vrchní rabín Štěpán Menaše Kliment, předseda Židovské obce v Brně Jáchym Kanarek a zástupci vedení MU.
Výstava je věnována obětem holocaustu a je výsledkem původního archivního výzkumu, během něhož se podařilo jmenovitě identifikovat na 552 studentů a absolventů MU, kteří se stali obětmi brněnských a dalších transportů (více informací k výzkumu a výstavě najdete v příloze).
Na budovu Ústavního soudu bude jako součást zahájení promítán videomapping autorů výtvarnice Jany P. Francové a hudebníka Tomáše Vtípila s jejich živým vystoupením.
Program bude pokračovat v 17:30 v Univerzitním kině Scala projekcí dokumentárního filmu Zapomenuté transporty do Běloruska (2008) režiséra, politologa a historika Lukáše Přibyla.
Autor se on-line připojí z Washingtonu i k následující debatě, které se účastní také Jana Šplíchalová z Židovského muzea v Praze a spisovatel Milan Uhde a pamětník tehdejších událostí Ivo Rotter.

První den bude zakončen projekcí slavného sovětského filmu o hrůzách druhé světové války v Bělorusku Jdi a dívej se (1985).

Brno–Minsk 2021

Druhý den cyklu se odehraje 17. listopadu, tedy v den, který je u nás automaticky spojován s pojmy jako svoboda či demokracie. Fakt, že jde o hodnoty, které rozhodně nejsou samozřejmé, dokazuje Lukašenkův režim v Bělorusku, kde je zatýkání a bití oponentů či umlčování médií krutou realitou dneška.

Program začne v 18:15 ve foyer Univerzitního kina Scala uvedením výstavy 11 + 1, jež svým názvem odkazuje k 11 běloruským studentům a jejich učitelce, kteří jsou režimem vězněni za účast na poklidné demonstraci a stali se symbolem represí proti akademické obci v Bělorusku.
Hlavní část začne v 19:00 v sále kina úvodním slovem rektora MU Martina Bareše. Následovat bude projekce dokumentárního filmu Kuráž (2021), který sleduje osudy tří protagonistů na pozadí občanských protestních akcí v Minsku po loňských zfalšovaných prezidentských volbách.
Vrcholem bude debata tří osobností – Kateřiny Šimáčkové, nově zvolené soudkyně Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, Ondřeje Soukupa, komentátora a experta na Bělorusko a Sjarheje Smatryčenka, běloruského překladatele a bohemisty žijícího v Česku. Moderování debaty se zhostí Adéla Drašnarová, reportérka magazínu Reportér, které aktuálně vychází kniha Bělorusko na cestě ke Svobodě.

Cyklus je určen pro veřejnost a vstup na všechny jeho části je zdarma.

Oficiální stránky cyklu 
Událost Brno-Minsk 1941 
Událost Brno-Minsk 2021 

Kontakt: Mgr. Hana Voráčová, Mgr. Petr Dimitrov

Stáhnout článek .pdf 211 kB
Stáhnout fotky .zip 68 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info